Kąpiel w krochmalu na wysypkę.

Wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, krochmalu lub sody jeżeli dostanie wysypki.

Próby weryfikacji mitu (10)

5.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Krochmal jak najbardziej. Działa łagodząco.

Rumianek - nie słyszałem.

Soda - na pewno nie robi dobrze skórze.

5.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Taka kąpiel jest delikatna i przynosi dziecku ulgę

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Krochmal wygładza skórę, powoduje, że krostki i drobne rany blakną, robią się płaskie i w konsekwencji znikają. Dzięki temu jednak jest tak skuteczny w leczeniu. Ma również właściwości wysuszające, dlatego należy pamiętać o nawilżeniu skóry po kąpieli.

10.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Skóra z podrażnieniem zawsze wymaga delikatnej pielęgnacji. Pamiętaj o dodatkowej porcji cierpliwości. Dziecko z podrażnieniami na skórze jest niespokojne i rozdrażnione, płacze, bo coś je swędzi, a nie umie się podrapać.

Jedno z moich dzieci (jak się potem okazało alergiczne) miało skórne problemy już w pierwszym miesiącu życia. Pielęgnacja kosmetykami dziecięcymi dodatkowo podrażniała skórę. Najbardziej łagodząco działały w tym czasie kąpiele w krochmalu. Przygotowuje się ją bardzo szybko. Trochę krochmalu gotowałam przed kąpielą i odpowiednią ilość dolewałam do wody w wanience (już po dwóch eksperymentalnych kąpielach będziesz wiedziała, ile krochmalu potrzebujesz dodać do codziennej kąpieli).

11.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

tosowany w celach leczniczych, krochmal łagodzi objawy AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, jak i inne trądzikowe problemy. Należy jednak uważać, ponieważ niekiedy może on podrażnić skórę. Normalne jest, że po kąpieli skóra z krostkami uczuleniowymi może być zaczerwieniona. Problem znika po kilku minutach od wyjścia z wanny. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej, należy zaprzestać stosowania kąpieli.

Krochmal wygładza skórę, powoduje, że krostki i drobne rany blakną, robią się płaskie i w konsekwencji znikają. Dzięki temu jednak jest tak skuteczny w leczeniu. Ma również właściwości wysuszające, dlatego należy pamiętać o nawilżeniu skóry po kąpieli. Alergikom polecane są dostępne na rynku preparaty nawilżające, natomiast normalnie wystarczają balsamy do skóry suchej. Podczas stosowania regularnych kąpieli, objawy alergii powinny całkowicie zniknąć lub zmniejszyć się.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Krochmal dobry na alergię

Stosowany w celach leczniczych, krochmal łagodzi objawy AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, jak i inne trądzikowe problemy. Należy jednak uważać, ponieważ niekiedy może on podrażnić skórę. Normalne jest, że po kąpieli skóra z krostkami uczuleniowymi może być zaczerwieniona. Problem znika po kilku minutach od wyjścia z wanny. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej, należy zaprzestać stosowania kąpieli.

12.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W dzisiejszych czasach dostępnych jest tyle preparatów do kąpieli małych dzieci które są dla nich bezpieczne i zdrowe więc wydaje mi się że uciekanie się do starych metod nie jest konieczne tym bardziej że często nie pomagamy dziecku tylko szkodzimy

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Krochmal nie wysusza skóry, przeciwnie - działa podobnie jak emolienty, czyli preparaty zawierające substancje chroniące przed utratą wilgoci. Skutecznie łagodzi też odparzenia i podrażnienia skóry. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko boryka się z trądzikiem niemowlęcym, ma potówki lub odparzoną pupę.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Stosowany w celach leczniczych, krochmal łagodzi objawy AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, jak i inne trądzikowe problemy. Należy jednak uważać, ponieważ niekiedy może on podrażnić skórę. Normalne jest, że po kąpieli skóra z krostkami uczuleniowymi może być zaczerwieniona. Problem znika po kilku minutach od wyjścia z wanny. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej, należy zaprzestać stosowania kąpieli.

25.03.2013 przez Katarzyna Gawron - Inny: matka
potwierdzam

krochmal otula skórę i łagodzi swędzenie

11.04.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam
Kąpiel w krochmalu, czy zbliżona i bardziej popularna w krajach zachodnich kąpiel w płatkach owsianych jest tradycyjnym, domowym sposobem postępowania w atopowym zapaleniu skóry i innych dolegliwościach skórnych niemowląt i małych dzieci.  Badania dermatologów, na które się powołuję (poniżej) wykazały skuteczność kliniczną krochmalu w chorobach dermatologicznych, szczególne w atopowym zapaleniu skóry. Jak z własnego doświadczenia obrazowo opisał Pan Marcin "najbardziej łagodząco działały w tym czasie kąpiele w krochmalu. Przygotowuje się ją bardzo szybko. Trochę krochmalu gotowałam przed kąpielą i odpowiednią ilość dolewałam do wody w wanience (już po dwóch eksperymentalnych kąpielach będziesz wiedziała, ile krochmalu potrzebujesz dodać do codziennej kąpieli).."
Panie Marcinie, czy na czas opieki nad dziećmi tak bardzo wczuwa się Pan w kobiecą rolę? To oczywiście żart. Mówiąc całkowicie poważnie potwierdzamy, kąpiel w krochmalu nie jest mitem.


Patrz:

Laundering in the prevention of skin infections.Kurz J. Curr Probl Dermatol. 2003;31:64-81. Review.

Effect of rice starch as a bath additive on the barrier function of healthy but SLS-damaged skin and skin of atopic patients.De Paepe K, Hachem JP, Vanpee E, Roseeuw D, Rogiers V. Acta Derm Venereol. 2002;82(3):184-6.

Starched collars & starch baths. Baker M.Nurs Times. 1996 Jan 17-23;92(3):50-1.