Po korzystaniu z basenu należy bezwzględnie wziąć kąpiel

W wodzie z basenu pomimo chlorowania, ozonowania są groźne bakterie, grzyby, które należy zmyć

Próby weryfikacji mitu (9)

4.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Lepiej to zrobić dla własnego bezpieczeństwa, bo spłukuje się wtedy nie tylko chlor lecz także i ewentualne bakterie, które przetrwały w wodzie.

5.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Raczej powinno się wziąć kąpiel, nigdy nie wiadomo co w tej wodzie jest, tyle ludzi korzysta z basenu, że dla swojego zdrowia lepiej wziąć kąpiel :)

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Należy wsiąść prysznic żeby zmyć bakterie i chlor ze skóry

7.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Po korzystaniu z basenu należy się mocno namydlić , żeby zmyć wszystkie bakterie .

10.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sucha i szorstka skóra to jedna z najczęstszych dolegliwości osób często korzystających z basenu. Woda na pływalniach jest chlorowana lub ozonowana, co na dłuższą metę źle wpływa na kondycję naszej skóry - może nas swędzieć i być mocno podrażniona. Basen to niestety potencjalnie przyjazne środowisko dla wszelkiego rodzaju wirusów, grzybów i bakterii. Mogą one prowadzić nawet do poważnych infekcji, wykwitów skórnych i wysypek - a te nieleczone do problemów zdrowotnych. Aby temu zapobiec należy wybierać baseny z woda chlorowaną i ozonowaną jednocześnie, co zmniejsza ryzyko złapania choroby skóry. Przed basenem należy się dokładnie umyć i wykonać tę czynność ponownie po kąpieli.

Pamiętaj aby użyć mydła, a nie tylko spłukać ciało pod bieżącą wodą. Chlor pozbawia skóry warstwy ochronnej, dlatego jest ona bardzo wysuszona. Używaj kremów mocno nawilżających do ciała, aby zapobiec nieprzyjemnemu swędzeniu i podrażnieniu skóry.

12.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Kąpiel po basenie jest zalecana nie dlatego żeby zmyć bakterie ale żeby zmyć chlor który ma niekorzystny wpływ na naszą skórę i powoduje jej wysychanie i może powodować odczyn zapalny

15.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Uważasz, że nie musisz kąpać się po wyjściu z basenu? A już na pewno nie musisz zdejmować do tego kostiumu? Gratulujemy odwagi! Jeśli do basenu razem z tobą weszło stado "czyścioszków", którzy nie umyli się przed pływaniem, ich bakterie i grzybki pójdą z tobą do domu, zasiedlą twoje ubrania itd. Twój wybór. Gdy się nie umyjesz (dokładnie i przede wszystkim "tam") po wyjściu z publicznego basenu – zaszkodzisz tylko sobie. Dlatego radzimy ci – porzuć fałszywy wstyd na rzecz zdrowia i dokładnie się wyszoruj po pływaniu. Poza higieną przysłuży się to także twojej skórze – bo zmyjesz z niej chlor i inne odkażacze.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Bezwzględna to może nie, ale zaleca się chociażby dla profilaktyki grzybicy stóp, żeby wziąć prysznic po basenie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Należy pamiętać o tym aby przed skorzystaniem z basenu, a także po wyjściu wziąć prysznic. W okolicach narządów płciowych powinno się stosować płyn przeznaczony do mycia tego obszaru. Musi on mieć odpowiednie pH, dzięki czemu wzmocni naturalne siły organizmu, a tym samym zminimalizuje możliwość zakażenia.

20.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia obalam

Brak badań klinicznych w tym temacie. Jak do tej pory nie zbadano kilkutygodniowej zapadalności na choroby u 100 osób, któe wyszły z basenu i poszy do domu od razu versus 100 osób, które wyszły z wody, wzięły prysznic (wystandaryzowany odpowiednio) i dopiero poszły do domu. Obalam mit, ponieważ zawiera słowo "bezwzględnie". A to nie jest prawda. Powinno sie wziąć prysznic, ale nie jest to bezwzględnie konieczne. Hindusi wychodzący z Gangesu nie biorą prysznica, choć ilość bakterii, grzybów, wirusów, pasożytów i prochów spalonych ciał zmarłych innych Hindusów znacznie przekracza poziom dopuszczony przez Sanepid. I jakoś nie wymarli, a wręcz, jest ich coraz więcej. Polskie, wiejskie dzieciaki kąpią się w mazurskich sadzawkach, śląskie w gliniankach kilka razy dziennie i nie biorą prysznica. A ilość drobnoustrojów w takich wodach robi wrażenie.