Gdy budząc się patrzymy w okno, zapomnimy co się nam przyśniło.

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

5.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Sny albo się zapamiętuje, albo nie. I nieważne jest, na co się spojrzy po przebudzeniu. Wystarczy skupić uwagę na czymkolwiek i "gubimy" pamięć o treści snu

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Ostre bodźce zewnętrzne zajmują nasz mózg i przez to nie nie skupia się on na śnie lecz na otaczającej nas rzeczywistości

19.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
obalam

Tylko wybudzenie w fazie snu REM powoduje zapamiętanie treści marzeń sennych, nie czynności które wykonujemy tuż po przebudzeniu.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Patrzenie w okno nie ma nic wspólnego z tym czy zapomnimy sen czy będziemy go pamiętać. Jeśli przyśniło nam się coś co wywarło na nas duże wrażenie - będziemy o tym pamiętać przez resztę dnia, natomiast jeśli sen był bez znaczenia to szybko o nim zapomnimy wpadając w rutynę dnia codziennego.

25.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To czy spojżymy na okno nie ma żadnego związku.

Umiejętność pamiętania snów jest również potrzebna, gdy chcesz zacząć swoją przygodę ze świadomym śnieniem, w skrócie LD (Lucid Dreaming). Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega świadome śnienie, koniecznie poszukaj o tym informacji w internecie. Jest to niezwykłe doświadczenie, w którym wiesz, że śnisz i możesz kontrolować swój sen. Poza tym, sny to najbardziej znane źródło inspiracji i twórczych pomysłów. Wystarczy spojrzeć na obrazy Salvadora Dalego i zdać sobie sprawę, jakie bogactwo może kryć się w marzeniach sennych.

Pewnie zdarza Ci się, że wstajesz rano i nie pamiętasz żadnych snów. Myślisz wtedy, że tej nocy nic Ci się nie śniło. Tak się jednak składa, iż nie jest to prawda! Otóż każdy z nas ma co noc od kilku do kilkunastu marzeń sennych. Twoim zadaniem jest teraz sprawić, aby jak najwięcej z nich zapamiętać.

Chcesz pamiętać kilka snów dziennie? Nic prostszego. Jedyne, co musisz zrobić to zacząć prowadzić dziennik snów. Wystarczy notes lub zeszyt i długopis. Połóż je blisko łóżka, tak, żebyś mógł opisać sen zaraz po przebudzeniu. Na początek mogą być to pojedyncze słowa. Jednak gdy już wstaniesz, warto spisać cały sen wraz z każdym jego szczegółem. Jeśli nie masz na to czasu, zapisuj tylko słowa-klucze, które w dość wyczerpującym stopniu opiszą cały sen.

26.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Aby zapamiętać sen , trzeba mieć przede wszystkim trochę szczęścia, aby przebudzić się w fazie REM. To jednak nie wszystko. Nawet jeśli przebudzenie będzie spontaniczne, potrzeba jeszcze skupienia się na marzeniach sennych. Można je zapisać lub nagrać na dyktafon. Podczas snu świadomość jest wyłączona, więc naszemu mózgowi trudno jest przekazać informacje dotyczące snu, za który odpowiedzialny jest jego konkretny obszar. Jeśli zamiast tego pochłoną nas rutynowe poranne czynności, treść snu szybko umknie. Warto się zastanowić, czy senne obrazy, wyobrażenia, pojawiające się w nich symbole i odczuwane emocje mogą nam podsunąć rozwiązanie jakiegoś dręczącego nas problemu. Interpretacja snów to kwestia bardzo indywidualna. Dla każdego z nas dany symbol może mieć inne znaczenie, związane z osobistymi przeżyciami, czy luźnymi skojarzeniami dotyczącymi codzienności.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Sny pamiętamy tylko wtedy, kiedy się w trakcie nich obudzimy. Po obudzeniu żadne czynności nie wpływają na to czy udało nam się je zapamiętać czy nie. Dlatego jeśli dobrze sypiamy i nie budzimy się to może nam się wydawać, że nie mamy snów. Ale prawdą jest, że mamy 4-5 snów w trakcie nocy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Z chwilą gdy jakikolwiek bodziec fizyczny do nas dotrze podświadomość się wycofuje a na jej miejsce natychmiast pojawia się średnia jaźń, która „wymazuje” sen. Takim bodźcem fizycznym jest zazwyczaj dzwonek budzika lub promień światła, gdy otwieramy oczy.

4.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

To czy pamiętamy sen, zależy od fazy snu w jakiej się z niego wybudzimy.

29.03.2013 przez Piotr Dębski -
obalam

Większość snów, które nam się przyśniły zapominamy błyskawicznie i nie ma to nic wspólnego z patrzeniem przez okno.

24.04.2013 przez Dagmara Kołakowska - Student: .
obalam

Jeżeli wybudzimy się prosto ze snu w fazie REM, jego zapomnieniu sprzyja skupienie się na czynnościach dnia codziennego. Jeżeli celowo chcemy zapamiętać sen, wystarczy go utrwalić, np. od razu opowiedzieć drugiej osobie lub zapisać, ale to, czy w tym czasie patrzymy w okno, czy też nie, nie ma najmniejszego znaczenia.

Możliwe, że jest to stare wierzenie pochodzące jeszcze z czasów, czy najsilniejszym bodźcem skupiającym uwagę po przebudzeniu człowieka było właśnie okno i toczące się za nim życie.