Punkty akupunkturowe na stopach leczą dolegliwości

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

11.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Tak, jest wiele doniesień naukowych na temat skuteczności tej metody. Poniżej publikacja mówiąca o tym, że wbijanie igieł dokładnie w punkty akupunkturowe w porównianiu z wbijaniem w niespecyficznych miejscach daje lepsze skutki krótko i długoterminowe, co świadczy o rzeczywistym istnieniu tych punktów.

Inne publikacje potwierdzające skuteczność tej metody leczenia przy schorzeniach wikłających nogę.:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21442820

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22734372

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22741264

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Według wieloletniej tradycji jest to prawda ale bardzo ciężko stwierdzić jak jest naprawdę ze względu na różne wierzenia ludzi i różne podejście do tej terapii

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W stopie znajdują się zakończenia 7200 nerwów. Medycyna naturalna uważa, że każde z tych zakończeń, zwane receptorem łączy się bezpośrednio z jednym z gruczołów, organów wewnętrznych lub inną częścią ludzkiego ciała. Zachodnia medycyna początkowo odnosiła się sceptycznie do akupresury, głównie dlatego, że opisane przez Chińczyków kanały energetyczne nie pokrywają się ze splotami nerwowymi. Jednak opór elektryczny skóry na powierzchni meridianów okazał się inny niż reszty ciała. Zastanowiło to naukowców i skłoniło do badań, które potwierdziły skuteczność akupresury. W latach 1990 - 1997 w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ich około 2000 tyś. Lekarze udowodnili wówczas, że podczas terapii organizm wydziela łagodzące ból endorfiny. Zmniejsza się również napięcie mięśni i poprawia ukrwienie organów. Na podstawie badań Światowa Organizacja Zdrowia ( WHO ) sporządziła listę czterdziestu chorób, które można leczyć akupresurą. Należą do nich między innymi: alergie, astma, migrena, wszelkiego rodzaju bóle, a także choroby przewodu pokarmowego.

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Początki badań nad mechanizmami działania akupunktury ściśle związane są z rozwojem współczesnej neurofizjologii. U podstaw leżą, odkrycie pól skórnych Haeda, badania nad percepcją bólu, badania nad neurohormonami i neuroprzekaźnikami. Odczuwanie bólu podlega modulacji na różnych piętrach układu nerwowego- w rdzeniu kręgowym, wzgórzu, jądrach podkorowych i korze mózgowej. Wyróżniamy trzy meridiany typu Yin nogi: Nerki, Wątroby, Śledziony - Trzustki ( rozpoczynające się na przyśrodkowej powierzchni stopy biegnące po wewnętrznej stronie kończyny dolnej i kończące się w kl.p.)

14.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Akupunktura to jedna z nielicznych metod medycyny naturalnej uznanych przez Światową Organizację Zdrowia. Pomimo tego faktu stale mamy wątpliwości co do jej skuteczności.Nakłucie ciała kilkoma igłami może nam pomóc w walce z chorobą czy też zlikwidować doskwierający nam ból.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Według chińskiej wiedzy medycznej, ciało ludzkie posiada ponad 360 punktów akupunktury. Na samej podeszwie stopy znajduje się ich ponad 60. Na naszych stopach nazywanych drugim sercem, znajdują się miejsca, które odzwierciedlają nasze wewnętrzne organy. Odpowiadające im punkty na stopach to potencjalny dom dla toksyn oraz dobra droga, przez którą można przyśpieszyć proces detoksykacji organizmu, unikając efektów ubocznych obecnych przy innych szybkich metodach detoksykacyjnych.

9.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

wiecej w linku :)