Gorzka czekolada wzmacnia serce

prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Wzmacnia serce. Zawarte w ziarnie kakaowym polifenole obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałowi serca. Holenderscy naukowcy dowiedli, że osoby, które regularnie jedzą (albo piją) czarną czekoladę, 50 proc. rzadziej umierają na zawał.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Przede wszystkim działa przeciw zakrzepowo, ma wiele składników potrzebnych do pracy serca m.in potas, sód

11.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Aby udowodnić zbawienny wpływ czekolady na serce, naukowcy zbadali procesy zapalne w organizmie ludzkim, mające wpływ na serce i układ krążenia. Jako wyznacznik ryzyka choroby serca podawana jest koncentracja białka c-reaktywnego. Białko c-reaktywne jest molekułem białkowym, produkowanym jako reakcja na stany zapalne organizmu. Wyniki badań potwierdziły przypuszczenia naukowców, że zawarte w nasionach kakaowców antyoksydanty hamują rozwijanie się stanów zapalnych układu krążenia.

Obserwowani, którzy regularnie sięgali po tabliczkę gorzkiej czekolady, mieli znacznie mniejszy poziom białka c-reaktywnego we krwi. Średnio poziom ten był o 17% niższy niż u osób nie jedzących gorzkiej czekolady. W wyniku badań udowodniono, że regularne spożywanie gorzkiej czekolady, może zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążenia o 30% u kobiet i o 25% u mężczyzn.

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jedzenie niewielkich ilości czekolady zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jak donosi Journal of Nutrition – włoscy naukowcy z Uniwersytetu Campoba udowodnili, że spożywanie 7 gramów gorzkiej czekolady dziennie, skutecznie chroni serce oraz układ krwionośny przed chorobami oraz stanami zapalnymi.

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

badania dowodzą, że czekolada, zwłaszcza jej gorzka odmiana, jest po prostu bardzo zdrowa. Flawonoidy znajdujące się w kakao m.in. polepszają funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych, co zapobiega chorobom takim jak miażdżyca. Istnieją doniesienia, że gorzka czekolada zapobiega powstawaniu zakrzepów we krwi, a przez to także zawałom serca.

19.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Umiarkowane spożycie rzeczywiście pozytywnie wpływa na ryzyko niewydolności mięśnia sercowego.

http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/art,267,gorzka-czekolada-dla-niewydolnego-serca.html

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Kakao znajdujace sie w czekoladzie ma rozkurczajacy wplyw na naczynia krwionosne, co ulatwia przeplyw krwi. Dodatkowo zawarte w czekoladzie flawonoidy stymuluja produkcje tlenku azotu, ktory takze dziala naczyniorozkurczajaco.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Chociaż nie ma jeszcze dowodów na to, że gorzka czekolada trwale obniża ciśnienie krwi, zaobserwowaliśmy niewielki spadek ciśnienia w krótkim czasie od spożycia czekolady. Można więc w ten sposób uzupełnić inne metody leczenia i przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia.

9.04.2013 przez Marcin Miczajka - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Poniekąd jest to prawda. W okresie między I a II Wojną Światową podawano kakao owsiane (odtłuszczone kakao + mączka owsiana) jako środek leczący niedokrwistość. Dodatkowo gorzka czekolada posiada kofeinę i teobrominę, które powodują zmniejszenie napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych a dodatkowo podnosi ciśnienie tętnicze krwi.

9.04.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

Polifenole zawarte w ziarnie kakao (z którego powstaje czekolada) to silny antyoksydant.

To najprawdopodobniej jego obecności zawdzięczać należy nie dopuszczanie do utleniania cholesterolu, spadek „złego” cholesterolu we krwi a także hamowanie agregacji płytek krwi i odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych – a to wszystko czynniki zwiękaszające ryzyko chorób serca.

10.04.2013 przez Dariusz Karczyński - Inny: ekonomista
potwierdzam

Zawarte w ziarnie kakaowym polifenole obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałowi serca.

12.04.2013 przez Kajetan Kawecki - Student: kier. lekarski
potwierdzam

Zawarte w kakao antyoksydanty wykazują działanie rozrzedzające krew i obniżające ciśnienie.

12.04.2013 przez Damian Skupski - Student medycyny: student jak student ;p
potwierdzam

Gorzka czekolada jest bardzo zdrowa.. Zawiera :)

Żelazo- będące niezbędnym czynnikiem produkcji czerwonych krwinek, rozprowadzających tlen po całym organizmie, a zatem powoduje zwiększenie wydolności układu krwionośnego..

Cynk i selen- wpływający na podniesienie poziomu endorfin, substancji redukujących poziom stresu., stres wiadomo osłabia serce,,

Tłuszcze roślinne- obniżające poziom "złego cholesterolu", zapobiegają miażdżycy