Czytanie w myślach jest możliwe

z naukowego punktu widzenia, pomijając wszystkie wróżki, mentalistów, którzy kierują się mową ciała, naszymi zachowaniami...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

20.09.2012 przez Przemysław Janas - Student: lekarski
potwierdzam

Może nie w dobie aktualnego rozwoju technologicznego, ale technicznie jest to jak najbardziej możliwe. Nasze myśli to nic innego jak skupiska powstających potencjałów czynnościowych w komórkach nerwowych. Jeśli nauczymy się je odczytywać i interpretować, wykorzystując np. pole magnetyczne teoretyczne odczytanie myśli stanie się możliwe.

20.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wg mnie nie można czytać w myślach to filmowe bajki, możemy jedynie co to odczytywać po zachowaniu stan psychiczny człowieka, ale czytać to powinniśmy książki

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Myśli nie są raczej nigdzie zapisywane w naszym mózgu więc "czytanie" nie jest mozliwe. Jednak mysli to fale elektromagnetyczne a co za tym idzie jesli zdołamy stworzyć mechanizm dekodujący je można wtedy stwierdzić, że "czytamy w myslach".

1.10.2012 przez Łukasz Wiśniewski - Inny: elektroradiolog
potwierdzam

Myśli powstają w wyniku czynności elektrycznej mózgu, które umiemy rejestrować (EEG), czy więc nie jest to poniekąd "czytanie w myślech"? :)

Nawet najnowsze technologie jak np. czynnościowy rezonans mózgu, który pozwala umiejscowić aktywny w danej chwili fragment mózgu z dokładnością do milimetrów daleki jest od czytania myśli z rodem powieści fantasy ale nauka idzie na przód :)

I na koniec dodam, że przy tym micie przydałaby się 3 opcja - to skomplikowane :)

11.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Procesy myślowe są tak skomplikowane i obejmują tak wiele obszarów mózgu że przy użyciu dzisiejszych metod (EEG czy rezonans magnetyczny) i obecnych komputerów nie jesteśmy w stanie zinterpretować badań a co za tym idzie także nie potrafimy czytać w myślach

23.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

To zależy jak podejdziemy do tematu. Tak zwane czytanie w myślach: jesli mamy osobnika A i osobnika B, który miałby bezsprzetowo zinterpretować myśli osoby A to zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy jest to niemożliwe.

Fakt też, że w medycynie mało rzeczy jest niemożliwe, a postęp tworzą głównie ci, ktorzy są wielkimi ignorantami albo wielkimi głupcami, że nie wiedzą, że coś jest niemożliwe i to zrobią :)

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mozemy domniemać o czym myśli dana osoba, np intensywny przepływ krwii w płatach skroniowych może wskazywać, że osoba kłamie, aktywacja okolicy zakrętu przedcentralnego ( kora przedruchowa - 6 pole Brodmanna ) może wskazywać, że osoba myśli o tym, że skacze. Przykładów możnaby mnożyć. Nie jest to jednak tak pasjonujące jak założenie. Na pewno wraz z rozwojem technik obrazowania funkcjonalnego mózgowia będziemy w stanie coraz lepiej przekładać myśli na np obraz komputera.

Przed tomografią komputerową to rtg dostarczało wszystkiego co chcieliśmy wiedzieć nt głowy, teraz mając tk wiemy ile więcej można było wiedzieć. Tak samo było z MRI a możliwości tego ostatniego jeszcze długo się nie wyczerpią.

Przyszłosć zweryfikuje czy to prawda czy fałsz.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Obecnie nie jest to możliwe, być może za iles tam lat czy stuleci uda sie takie coś stworzyć co czytałoby w myslach

11.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
potwierdzam

Musiałbym powtórzyć, to co napisał Łukasz, a z pod czym mogę się podpisać. Poniekąd to prawda :)

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

tak, nie jest to jeszce dokładne ale mysli ucieczki, przyjemnosci są powodowane przez pobudzenie konkretnych ośrodków czy regionów mózgu. pewne zapisy tj EEG moze wskazywać drogę. z drugiej strony terapia biofeedback pokazuje mam jak "siłą umysłu" mozemy sterować wirtualnym pojazdem

6.12.2012 przez Damian Grela - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Z pewnością nie ma (obecnie) możliwości prowadzenia dialogu na takim poziomie, jednak już obecnie można rejestrować proste myśli związane z przyjemnością / lękiem / agresją. Podobnie - myślą - można np. poruszać protezą.

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Naukowcy są coraz bliżsi stworzenia urządzenia, które potrafiłoby czytać w myślach. W Stanach Zjednoczonych został przeprowadzony eksperyment na ochotnikach cierpiących na epilepsję lub guza mózgu, którzy mieli wszczepioną elektrodę do mózgu. Puszczano im nagrania różnych słów i odczytywano w tym czasie aktywność mózgu. Okazało się, że ludzki mózg posiada skomplikowany mechanizm rozpoznawania pojedynczych sylab i liter. Dzięki analizie aktywności neuronów naukowcom udało się stworzyć kilka modeli matematycznych, pozwalających na zamianę odczytanych impulsów elektrycznych na zapis w formie spektrogramów, które następnie mogły być przetwarzane przez syntezator mowy. W ten sposób powstał pierwszy prototyp urządzenia, które umie przetwarzać impulsy z mózgu na mowę.

22.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Możliwe jest odczytywanie aktywności poszczególnych ośrodków mózgu różnymi metodami. Potwierdzam, ponieważ istnieje możliwość, że w przyszłości człowiek posiądzie taką umiejętność. Obraz aktywności mózgu jest dużym krokiem w tym kierunku.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Badania wkraczają na nowy, kontrowersyjny grunt, jeśli chodzi o możliwości sondowania ludzkich umysłów i podsłuchiwania myśli. Pojawiają się poważne problemy etyczne związane z przyszłym wykorzystaniem odczytywania myśli.

Zespół wykorzystał obrazy mózgu o wysokiej rozdzielczości, aby określić wzorce aktywności przed przetłumaczeniem ich na znaczące myśli. Tym samym ujawnił, co dana osoba planowała zrobić w bliskiej przyszłości. Po raz pierwszy naukowcom udało się w ten sposób odczytać intencje.

- Stosując skaner, mogliśmy poszukać w mózgu tych informacji. To jak świecenie wokół latarką w poszukiwaniu napisu na ścianie - mówi John-Dylan Haynes z niemieckiego instytutu Maxa Plancka, który prowadził badania wraz z kolegami z University College w Londynie i Oxford University.

Badania opierają się na wcześniejszych pracach, podczas których obrazowanie mózgu zastosowano do identyfikacji charakterystycznej aktywności związanej z kłamstwem, gwałtownymi zachowaniami i uprzedzeniami rasowymi.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Juz teraz jesy mozliwe odczytywanie prostych sygnalow od osob badanych rezonansen magnetycznym. Bada sie aktywnosc poszczegolnych obszarow mozgu oraz przeplyw krwi w nich.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Na chwilę obecną nie. Wszystko jest na etapie badań