Branie NLPZ ogólnodostepnych (ibuprofen, naproksen) w czasie ciąży zagraża zdrowiu płodu.

Czy leki przeciwbólowe łatwo dostępne w wielu miejscach są bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży i płodu?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak są niebezpieczne ale na wszystkich ulotkach piszę ze za konsultacją z lekarzem. Paracetamol jest bezpieczny w ciąży

11.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ibuprofen:

Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.

Ciąża

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet w III trymestrze ciąży. Stosowanie leku u kobiet w ciąży jest dozwolone wyłącznie na zlecenie lekarza.

Karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małej ilości i prawdopodobieństwo jego oddziaływania na karmione piersią niemowlęta jest niewielkie.

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2580

Naproksen:

Istnieje prawdopodobieństwo, że preparat oddziałuje na płód. Nie wolno stosować leku w okresie ciąży.

Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.

Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią bez porozumienia z lekarzem jest przeciwwskazane.

W przypadku zajścia w ciążę podczas długotrwałego zażywania preparatu należy poinformować o tym lekarza.

W okresie ciąży i karmienia piersią należy przed użyciem preparatu porozumieć się z lekarzem.

Nie stosować podczas trzech ostatnich miesięcy ciąży, ponieważ inhibitory syntezy prostaglandyn, w tym naproksen, mogą hamować czynność porodową, mogą też być przyczyną przedwczesnego zarośnięcia przewodu tętniczego (Botalla) u płodu.

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=1496

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Każdy lek wywiera pewien skutek na organizm matki a przez to i na dziecko rozwijające się w łonie dlatego w tym czasie powinno się przyjmować leki tylko w ostateczności i najlepiej po konsultacji lekarskiej

11.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Stosowanie NLPZ w ciąży niesie ryzyko zamknięcia u płodu przewodu tętniczego. Przewód tętniczy jest to naczynie stanowiące połączenie pomiędzy pniem płucnym a początkowym odcinkiem aorty zstępującej, służące do ominięcia krążenia płucnego. Jego drożność musi być zachowana póki dziecko nie zacznie samodzielnie oddychać poza łonem matki.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) powinny być ograniczone w stosowaniu w trakcie ciąży. Lekiem z wyboru w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu jest paracetamol, który należy do kategorii B leków w ciąży. Kwas acetylosalicylowy zalicza się do kategorii C, gdy stosowany jest długotrwale, zaś do kategorii D. Wykazuje ona działanie teratogenne w badaniach na zwierzętach. Ten lek przeciwbólowy nie powinien być stosowany długotrwale w trakcie ciąży, bowiem hamuje syntezę tromboksanu A2, co w konsekwencji wywołuje zaburzenia w krzepnięciu krwi, zwiększając podatność organizmu kobiety na krwawienia. Kwas acetylosalicylowy podany w III trymestrze ciąży lub w okresie okołoporodowym wykazuje działanie tokolityczne, a więc hamuje syntezę prostaglandyn. W ten sposób powoduje wydłużenie czasu trwania porodu. Oprócz tego zwiększa utratę krwi podczas porodu, hamując agregację płytek krwi. Lek ten ma także wpływ na dziecko. Może spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla u płodu i wywołać nadciśnienie płucne. Podobne objawy w III trymestrze ciąży może spowodować ibuprofen, który zaliczany jest do kategorii B i D.

Bezwzględnie zakazane z NLPZ w trakcie ciąży są pochodne fenylobutazonu np. butapirazol. Hamują one bowiem czynność szpiku kostnego i kumulują się w organizmie płodu

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Kwasem salicylowym (np. polopiryna, aspiryna) zażywane często mogą niekorzystnie wpływać na krzepliwość krwi u dziecka.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Istnieje prawdopodobieństwo, że Ibuprom oddziałuje na płód. Nie wolno zażywać leku w okresie ciąży. Preparat przenika do mleka matki. Zamiar stosowania leku podczas karmienia piersią należy omówić z lekarzem.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Nie tylko w czasie ciąży. Rocznie ok. 16 000 osób umiera w USA z powodu skutków ubocznych NLPZ- tów stosowanych zgodnie z zaleceniami producentów.

14.04.2013 przez mulinka5656 - Inny: matka 2 dzieci
potwierdzam

W ciąży ogólnie nie powinno brać się leków. Można brać no-spę bo podobno nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży należy skontaktować się z lekarzem.

4.01.2016 przez Asia Wojtkowiak - Inny: Farmacja, kosmetologia
potwierdzam

Już od dawna się mówi, że jedyny bezpieczny ale! nie całkowicie nieszkodliwy dla kobiet w ciązy jest paracetamol. W szkocji np. przepisują go na wszystko,bo wiedzą że w razie czego nie zaszkodzi ani dziecku ani matce..Z tego co słyszałam, mają wycofać część leków zawierających ibuprofen. Naproxen stosuje się rzadziej, bo jest głównie na bóle reumatyczne. Rodzice kupują ibuprofen, bo działa przeciwzapalnie w przeciwieństwie do paracetamolu, który tylko niweluje gorączkę i bóle. Ja nigdy nie używałam w ciązy NLPZ i dziecku też nie podawałam. Wolałam wziąć większą dawkę paracetamolu niż uposledzać sobie i dziecku wątrobę i żołądek..