Jeśli w ciąży kobieta ma zgagę, to dziecko urodzi się z długimi włosami

Podobno jeśli w ciąży ma się zgagę to dziecko urodzi się z długimi włosami

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Absolutnie nie przecież włosy dziecka nie mają żadnego kontaktu z układem pokarmowym matki. Niejedna ciężarna urodziła łyse dziecko mimo iż całą ciąże miała zgagę. Jest to jeden z wielu przesądów nie mających nic wspólnego z rzeczywistością

11.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Czasem noworodki są łyse, czasem główkę zdobi wspaniała czupryna. Długie włosy mają często dzieci urodzone po terminie, natomiast wcześniaki mogą się urodzić z resztkami meszku płodowego na buzi i "rysimi pędzelkami" na uszach. To wczesne owłosienie na pewno się nie utrzyma - włoski będą się powoli wycierać i wypadać, a na ich miejsce wyrosną te prawdziwe, często w całkiem innym kolorze. U niektórych dzieci kolor włosów zmieni się kilkakrotnie - bywa, że przez pierwsze lata mamy w domu blondyna, który z czasem zmienia się w szatyna albo bruneta.

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Od momentu połączenia się gamet i powstania zarodka rozwój każdego z nas przybiera trochę inną drogę, dlatego bardzo ciężko jest nam określić kim będziemy czy jaką długość włosów będziemy mieli po urodzeniu

11.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Ani zgaga matki nie wpływa na porost włosów u dziecka ani rosnące włosy jeszcze w łonie nie wywołują zgagi. Są to najczęściej włosy płodowe, które i tak po jakimś czasie wypadają i wycierają się, a na ich miejsce rosną już włosy właściwe.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

10. Dziecko będzie nadmiernie owłosione, jeśli jego matka często ma w ciąży zgagę lub... przytula się do włochatego psa, a łyse – jeśli się depiluje

Tylko w jednym z nich jest źdźbło sensu – rzeczywiście, trzeba zachować ostrożność przy depilacji. Ale tylko dlatego, że niektóre metody nie są w ciąży wskazane, np. kremy mogą uczulać. Nie ma to jednak żadnego związku z obfitością owłosienia u dziecka! To jest uwarunkowane genetycznie.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Mit nie mający nic związanego z prawdą a tym bardziej potwierdzenia naukowego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zgaga matki nie ma związku z płodem, a porost włosów ze zgagą.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Macica nie ma żadnych powiązań z żołądkiem

13.04.2013 przez Anna Jęderka - Inny: mama
obalam

Zgaga, a długość włosów u dziecka nie maja nic wspólnego. Znam to na własnym przykładzie. Ja urodziłam córkę z długimi włosami a przez całą ciąże nie miałam nigdy zgagi. Jest to po prostu kolejny mit z przeszłości!

14.04.2013 przez mulinka5656 - Inny: matka 2 dzieci
obalam

Moim zdaniem nie ma zależności między zgagą a długością włosów u dziecka. Niektóre dzieci rodzą się całkowicie bez włosów a inne mają ich już dość sporo. Każde dziecko indywidualnie się rozwija. Tak samo jak niektóre dzieci rodzą się z długimi paznokciami.

28.04.2013 przez Małgosia Pawelec - Student: geograf
obalam

Zgaga wywołana jest wracaniem wyciskaniem soków trawiennych z żołądka do przełyku. Jest to spowodowane naciskiem macicy na żołądek, a nie długością włosów dziecka.