w przyszłości aparaty słuchowe będą tak powszechne jak okulary

czy to prawda ze nasza populacja słyszy coraz gorzej? czy aparaty słuchowe bedą az tak potzrebne do prawidlowego funkcjonowania?

Próby weryfikacji mitu (9)

4.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Tak jest to prawda szczególnie przez głośne słuchanie muzyki, używanie słuchawek dousznych a nie na usznych.

4.12.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Tak, społeczeństwo coraz gorzej słyszy i za kilka może kilkanaście lat człowiek z aparatem słuchowym będzie częstym widokiem

11.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Dostęp do przenośnych źródeł muzyki których słuchamy w słuchawkach powoduje że coraz więcej osób słyszy coraz gorzej, dlatego w przyszłości może się okazać że wiele osób będzie wymagało chodzenia w aparatach słuchowych

12.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Rynek europejski, podobnie jak w USA, wykazuje solidny wzrost w roku

2011 w granicach 6%, dzięki wzrostowi sprzedaży w największych

krajach jak Niemcy, Włochy, Francja czy Hiszpania. Prognozy dotyczące

całego roku są również optymistyczne. Wzrost sprzedaży wynika głównie

z procesu starzenia się tych społeczeństw.

W ostatnim pokoleniu tempo wzrostu liczby osób niedosłyszących wyniosło w USA 160% ogólnego tempa

przyrostu populacji amerykańskiej. Zjawisko to jest spowodowane głównie starzeniem się społeczeństwa.

Wskaźnik korzystania z aparatów słuchowych rośnie powoli (obecnie 1 na 4 osoby z problemami ze

słuchem), podobnie sytuacja ma się z aparatami stosowanymi na dwoje uszu (8 z 10 osób). Jednakże zaledwie

mniej niż 1 na 10 osób z łagodną formą niedosłyszenia korzysta z urządzeń wzmacniających dźwięk,

podczas gdy w grupie z średnią lub ciężką utratą słuchu odsetek ten wynosi 4 na 10 osób.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Z obecnie dostępnych danych wynika, że słyszymy coraz gorzej. Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem i problem dotyka coraz młodszych. Połowa z przebadanych poniżej 40 roku życia ma niedosłuch. Powyżej 60 roku życia ten problem ma 9 na 10 przebadanych osób.

20.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zbyt głośne słuchanie muzyki na iPodzie lub innym przenośnym odtwarzaczu multimedialnym może trwale uszkodzić słuch - alarmują amerykańscy lekarze. Stwierdzili oni, że nierozważne używanie tych urządzeń powoduje głuchotę częściej niż hałas w miejscu pracy. Wynika to z powszechności przenośnych urządzeń do słuchania muzyki. Muzyka, jakiej słuchamy na iPodzie w czasie podróży, ma natężenie od 72 do 81 decybeli. Po przekroczeniu tej granicy nie słyszymy odgłosów z zewnątrz. Dla porównania, hałas na rogu ulicy ma 80 decybeli.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Pogorszenie słuchu dotyczy całej populacji i zwiększa się łagodnie i stopniowo (średnio 0,3 dB rocznie). U każdego postęp zmian jest inny i trudny do przewidzenia.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Ilosc osob z wadami sluchu rosnie. Wynika to miedzy innymi z faktu, ze mlodziez slucha glosnej muzyki przez nieodpowiednie sluchawki, a ludzie zyja w miastach gdzie natezenie halasu czesto przekracza norme. Tak wiec potwierdzam mit, za jakis czas, osoba z aparatem sluchowym bedzie spotykana tak samo czesto, jak okularnik.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Postępująca cyfryzacja muzyki stanowi dziś wielki hałaśliwy problem. Czysta, głośna muzyka za sprawą coraz lepszych słuchawek dociera wprost do naszych uszu. A to z pewnością je męczy.

Nasz słuch atakuje również wielkomiejski hałas. Ponad 10 mln mieszkańców miast mieszka w strefie hałasu powyżej 70 decybeli. Takie natężenie dźwięku stanowi już poważne zagrożenie dla zdrowia.

6.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Przyszłości nie da się przewidzieć, a tym bardziej nie można przewidzieć, czy więcej będzie ludzi niedosłyszących, czy niedowidzących. Jednak na podstawie doniesień naukowych można prognozować, że rzeczywiście niedosłuch może w przyszłości być jeszcze bardziej popularny, niż obecnie i to z bardzo wielu różnych powodów. Zacytuję naszego Powyższego Pogromcę, Doktora Marcina Musiała:W ostatnim pokoleniu tempo wzrostu liczby osób niedosłyszących wyniosło w USA 160% ogólnego tempa przyrostu populacji amerykańskiej. Zjawisko to jest spowodowane głównie starzeniem się społeczeństwa. Wskaźnik korzystania z aparatów słuchowych rośnie powoli (obecnie 1 na 4 osoby z problemami ze słuchem), podobnie sytuacja ma się z aparatami stosowanymi na dwoje uszu (8 z 10 osób). Jednakże zaledwie mniej niż 1 na 10 osób z łagodną formą niedosłyszenia korzysta z urządzeń wzmacniających dźwięk, podczas gdy w grupie z średnią lub ciężką utratą słuchu odsetek ten wynosi 4 na 10 osób.

Nasza populacja słyszy coraz gorzej, zatem wydaje się, że aparaty słuchowe niestety będą w przyszłości dość popularnym "gadżetem".

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22791988; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22643207; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22252719; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22104470; http://www.geers.pl/38343/40242/sluch77.pdf.