Tasiemczyca może być spowodowana przypadkowym połknięciem pchły

Tasiemczyca może być spowodowana przypadkowym połknięciem pchły np.kota czy psa . Prawda czy Fałsz ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

4.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożycie mięsa zawierającego postacie przetrwalnikowe pasożyta, tak zwane wągry. Pośrednikami w rozwoju tasiemca są zwierzęta: bydło dla tasiemca nieuzbrojonego, świnie dla tasiemca uzbrojonego oraz ryby dla bruzdogłowca szerokiego. W jelicie człowieka wągry przekształcają się w postacie dojrzałe. Wydalane z kałem fragmenty ciała tasiemca (człony) zawierają jaja, którymi mogą zarazić się zwierzęta. Jeśli człowiek połknie jaja tasiemca, np. wraz z zanieczyszczoną kałem ludzkim wodą lub żywnością, sam stanie się żywicielem pośrednim.

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Zaraza się poprzez zjedzenie mięsa chorego zwierzęcia

8.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Człowiek może wprowadzić do organizmu tasiemca w połkniętej pchle - jest to tasiemiec psi (Dipylidium caninum), będący najbardziej pospolitym tasiemcem psów, kotów, lisów oraz innych zwierząt mięsożernych dla którego pchły i wszy to żywiciele pośredni.

Zarażenie tasiemcem psim u osób dorosłych na ogół przebiega bezobjawowo. U dzieci zwykle obserwowane są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, jak objawy niestrawności, utrata apetytu, bóle brzucha i wymioty w wyniku drażnienia i uszkadzania błony śluzowej jelita. Zmian patologicznych w jelicie cienkim nie stwierdza się jednak często, prawdopodobnie ze względu na szybkie interwencje lekarskie w odpowiedzi na zaobserwowane niepokojące objawy kliniczne. Mogą wystąpić także zaburzenia nerwowe spowodowane metabolitami (neurotoksynami) wydzielanymi przez tasiemca.

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Dla człowieka inwazyjne są tylko otorbione larwy w niedogotowanym lub surowym mięsie

12.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jest to częsta choroba u kotów i psów wywołana Dipylidium caninum. Linneusz po raz pierwszy opisał ją u ludzi w 1758.

Tasiemiec psi jest rozpowszechniony na całym świecie. Ludzie są narażeni poprzez połknięcie pchły zawierającej tasiemca. Jest to jednak bardzo rzadkie.

13.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tak, to prawda. Sytuacja taka może wydawać się abstrakcyjna, ale nie jest niemożliwa.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Bezpośrednia przyczyną zakażenia jest zjedzenie niedogotowanego mięsa nosiciela bezpośredniego tasiemców - głównie świń i bydła, niekiedy psów, czy ryb.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Zarażenie człowieka rzadko dochodzi do skutku. Może ono nastąpić (podobnie jak w przypadku zwierząt), gdy wszoł lub pchła, w ciele których znajdują się inwazyjne postaci tasiemca psiego, zostaną przypadkowo pobrane przez człowieka i dostaną się do przewodu pokarmowego, gdzie w jelicie cienkim następuje rozwój tasiemca do postaci dorosłej.