Sól pomaga na niewielkie poparzenia.

Babcia zawsze mówiła gdy się poparzyłam, że mam dać np. rękę szybko pod zimną wodę i posypać solą. Faktycznie miałam wrażenie, że pomaga, bo przestawało piec, ale jak czasem nie miałam pod ręką soli i zrobiłam to po czasie to efekty były marne. Więc już sama nie wiem czy to faktycznie pomaga, czy tylko to zależy od "jakości" poparzenia...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

27.09.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Nie jestem chemikiem więc nie wiem jaki wpływ ma chlorek sodu na poparzoną skórę, jednak z autopsji wiem, że przy niewielkich poparzeniach np. dotknięcie żelazka czy pryśnięcie oleju na rękę, ochłodzenie wodą a nastepnie posypanie solą przynosi ulgę.

1.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Sól krystaliczna wywołuje oparzenia chemiczne skóry, będzie absorbować wodę z komórek na zasadzie osmozy co będzie niszczyć komórki nabłonka.

12.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

Oparzona skóra jest uszkodzona i nie wolno stosować na nią maści , alkoholu czy soli kuchennej bo to tylko pogorszy stan . Wystarczy polać poparzoną skórę chłodną wodą .

10.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak gdyż zatrzymuję wodę w organizmie

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Miejsce poparzenia najlepiej wsadzić pod zimną wodę co złagodzi ból. Nie powinno się natomiast ich spożywać żadnymi substancjami czy wcierać w nie maści bo możemy sobie tylko zaszkodzić

22.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

najskuteczniejszą metodą łagodzenia oparzeń jest chłodzenie bieżącą wodą o temperaturze umiarkowanej.

Sól tylko wzmaga ból i podrażnia miejsce oparzenia.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

od razu polewamy zimną wodą by zapobiec utworzeniu się pęcherza i załagodzić ból. Łagodzące działanie ma również świeżo utarty ziemniak, lub sól kuchenna.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W zachowawczym leczeniu oparzeń najważniejsze jest zapobieganie i leczenie zakażeń. Sól nie jest jałowa, a więc posypianie nią oparzenia może doprowadzić do zakażenia. Dodatkowo według zasad osmozy, będzie ona wyciągać wodę z tkanek, a więc jeszcze bardziej pogłębiać uszkodzenia.

Źródło: Chirurgia t.1 - Noszczyk

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Sól srebrowa pomaga po oparzeniu, ale nie w pierwszej chwili tylko na przyspieszenie gojenia. Natomiast sól kuchenna może przynieść więcej szkody niż pożytku