Pieczywo lepiej smarować margaryną niż masłem

masło czy margaryna?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

3.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

To trochę jak spór o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Z tego co przeczytałam, lepiej jest stosować margarynę, choć też trzeba wiedzieć jaką. Jednak masło też jest zalecane, nie można z niego całkowicie zrezygnować.

3.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Margaryna to produkt czasów wojny - tani substytut masła, powstający z uwodornienia nienasyconych kwasów tłuszczowych. W obecnych czasach, gdy mamy w zasadzie nieograniczony dostęp do wszelkich produktów, nie widzę powodu, aby jeść margarynę.

PRAWDZIWE masło jest zdrowsze niż sztucznie barwiony i dosmaczany wytwór przemysłu chemicznego, czyli margaryna. A że o prawdziwe masło coraz trudniej - smaruję chleb majonezem kieleckim, bo jest najbardziej dietetyczny spośród dostępnych majonezów.

3.12.2012 przez Iza - Student: student
obalam

Według mnie lepiej jeść z masłem, ponieważ masło jest bardziej "prawdziwe", margaryna jest rozrobiona z różnymi innymi tłuszczami, w związku z tym teoretycznie lepsze jest masło

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Masło zawiera witaminy np. A czy D, ale również producenci margaryny wzbogacają produkt o te właśnie witaminy. Zatem wybór tak naprawdę należy do nas.

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

mimo iż margaryna jest wzbogacana w witaminy A i D, to masło jest naturalnym ich źródłem a więc witaminy te będą lepiej przyswajalne. Małe dzieci do 3 roku w ogóle nie powinny jeść margaryny tylko masło

4.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
riposta

Ponadto margaryna zawiera więcej kwasów trans-nienasyconych, co nie jest korzystne dla zdrowia.

5.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Margaryna może mieć rożne formy: stałą, do smarowania i ciekłą. Nie zawiera ona dużej ilości tłuszczy nasyconych w przeciwieństwie do masła. Zawiera za to tłuszcze nienasycone, które obniżają cholesterol; tłuszcze nienasycone można znaleźć również w orzechach, rybach i oliwie z oliwek.

6.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Nienasycone kwasy tłuszczowe utwardzane mogą mieć działanie cancerogenne

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ciężko odpowiedzieć co lepsze bo niby margaryna ma więcej kwasów nienasyconych ale powstaje przez sztuczne reakcje a masło jest bardziej naturalne

12.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Eksperci zgodnie twierdzą że masło powinno być stałym element jadłospisu dzieci. Prócz tego, iż jest źródłem kwasów tłuszczowych, posiada witaminy A, D, E oraz cholesterol - niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Margaryny zaś dzięki miękkiej konsystencji zyskały sympatię konsumentów, a zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe sprawiły, że uzyskały aprobatę środowiska medycznego.

W procesie produkcji margaryny wzbogaca się w witaminy. Nie są one jednak tak dobrze przyswajane jak naturalne. Ale za to nie zawierają cholesterolu, a niektóre rodzaje mogą skutecznie obniżać stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. I pytanie, co lepsze, zostaje bez odpowiedzi. Zależy, co lubimy...

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Według wytycznych Instytutu Matki i Dziecka, masło powinno być planowane w diecie dzieci do lat 7. Zalecenie takie związane jest z naturalnie występującymi w maśle witaminami oraz brakiem w nim izomerów kwasów tłuszczowych, które mogą nadal mogą pojawiać się w tłuszczach roślinnych.

Również dla kobiet w ciąży oraz karmiących bardziej odpowiednie będzie masło, bowiem wspomniane izomery wykazywać mogą teratogenne działanie na płód.

Margaryna z kolei, powinna być podstawowym smarowidłem w diecie osób dorosłych. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, co szczególnie istotne jest w przypadku osób starszych oraz cierpiących na choroby serca i układu krążenia.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wszystko zależy od tego jaka to jest margaryna. Najgorsze w margarynie są tłuszcze trans, które mają działanie karcynogenne, jednak nie we wszystkich produktach je znajdziemy. Droższe margaryny, lepszych producentów jak np. Rama, nie zawierają tłuszczy trans, więc ogólnie są zdrowsze niż masło. Tego mitu nie da się jednoznacznie rozsądzić.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Masło zawiera witaminy A i D oraz dużą ilość cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych. Te krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są łatwo przyswajalne przez organizm. Z drugiej jednak strony, istotnie zwiększają ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych.

Natomiast margaryny są źródłem witamin E i A; zawierają także dużą ilość, korzystnych dla zdrowia, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. „Słabą stroną” margaryn jest proces, w wyniku którego powstają, a mianowicie utwardzanie olejów roślinnych. Tworzy się wówczas pewna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, a także niepożądane izomery trans kwasów nienasyconych. Dotyczy to przede wszystkim margaryn twardych, stosowanych do pieczenia. Miękkie margaryny, przeznaczone do smarowania pieczywa, zawierają niewielkie ilości izomerów trans. Nie należy ich jednak poddawać działaniu wysokiej temperatury (wykorzystywać do smażenia czy gotowania).

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Zwolennicy masła mówili, że jest ono w 100% naturalnym, wykorzystywanym w kuchni od pokoleń tłuszczem. O margarynie mówili natomiast, że jest jedynie jego imitacją.

Ci, którzy woleli margarynę z kolei argumentowali, iż jest ona zdrowsza, bo nie zawiera cholesterolu.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Zwolennicy masła mówili, że jest ono w 100% naturalnym, wykorzystywanym w kuchni od pokoleń tłuszczem. O margarynie mówili natomiast, że jest jedynie jego imitacją.

Ci, którzy woleli margarynę z kolei argumentowali, iż jest ona zdrowsza, bo nie zawiera cholesterolu.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

A co to jest margaryna? ;-) Czy zdrowo myślący ludzie to jeszcze używają ? :-)))

5.05.2014 przez Karolina Dropak - Student: budownictwo
obalam

Nigdy sztuczna margaryna nie będzie lepsza od naturalnego masła. Polecam do przeczytania wywiad z linku, gdzie przedstawiono, czym jest margaryna i jakie efekty przynosi jej spożywanie. Pozwolę sobie przytoczyć fragment rozmowy, pokazujący, dlaczego margaryna jest wciąż tak popularna i uważana za zdrową:

"To skąd ta popularność margaryny, także wśród lekarzy?

- Pieniądze, pieniądze, pieniądze.

ŚŒrodowisko lekarskie jest podzielone na dwa fankluby: masła i margaryny. Z tą różnicą, że fanklub margaryny dostaje ogromne środki na propagowanie swoich idei, natomiast fanklub masła nie ma tych środków i nie ma siły przebicia.

Producentów margaryn stać na marketing. Stać ich na to, by urządzać "pranie mózgu" lekarzom. W wielu szpitalach organizowane są comiesięczne sympozja poświęcone przekonywaniu do prozdrowotnych właściwości olejów i margaryn.

Gdyby rzeczywiście oleje roślinne i margaryny wykazywały reklamowane prozdrowotne właściwości, to przy 6-, a nawet 10-krotnym wzroście ich spożycia w różnych krajach problem miażdżycy dawno już i definitywnie byłby rozwiązany. Tymczasem zachorowalność na miażdżycę nie maleje, ale za to ponad 4-krotnie w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła zachorowalność na nowotwory. Poza tym lawinowo wzrasta zachorowalność na schorzenia neurologiczne. Wyniki badań epidemiologicznych są nie do podważenia. Wszystkie wymienione schorzenia to cena za ogromne zyski firm produkujących oleje i margaryny. "