Aspiryna przyspiesza spalanie tłuszczów

prawda czy fałsz

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

2.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Może mieć działanie odchudzające, gdy spowoduje wrzody żołądka i dwunastnicy. Wtedy ostra dieta może skutkować zrzuceniem kilku kilogramów.

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

ak pokazały badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym związek ten wpływa dodatnio na aktywności enzymu AMPK. Aktywacja kinazy zależnej od AMP (AMPK) m.in. nasila napływ substratów energetycznych do komórek i intensyfikuje ich spalanie w komórkach mięśniowych (nasila proces biogenezy mitochondriów). Skuteczne metody stymulowania aktywności tego enzymu to nowy rozdział w leczeniu cukrzycy i otyłości. Osoby metabolicznie zdrowe również jednak mogą skorzystać, a szczególnie wszyscy Ci, którzy pracują nad estetyką sylwetki – aktywacja AMPK pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej.

2.12.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Aspiryna jest dobra chyba na wszystko. Ja także zetknęłam się z informacją, że pomaga spalić tłuszcz

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W przewodzie pokarmowym aspiryna (kwas acetylosalicylowy) ulega po części hydrolitycznemu rozkładowi do kwasu salicylowego. naukowcy zauważyli, że kwas salicylowy bezpośrednio zwiększa aktywność enzymu AMPK (kinazy aktywowanej 5'AMP), który prowadzi m.in. do oksydacji kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, wychwytu glukozy i wydzielania insuliny.

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Aspiryna wykazuje potencjał odchudzający

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Aspiryna w normalnych dawkach uśmierza ból a w podniesionych może obniżać krzepliwość. Nie wykazuje jednak działania katabolicznego na komórki tłuszczowe

12.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zapewne część z czytelników tego artykułu pamięta czasy popularności wynalazków zwanych w skrócie „ECA”. Połączenie efedryny, kofeiny i aspiryny było topowym zestawem redukcyjnym, a stosowanie tych substancji razem doprowadzało zazwyczaj do błyskawicznego efektu w postaci spadku całkowitej masy ciała, przede wszystkim poprzez zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Efedryna ze względu na niekorzystny wpływ na zdrowie zniknęła z rynku suplementów diety, a kofeina wzbogacona o rozmaite dodatki nadal stanowi podstawowy składnik „spalaczy tłuszczu.

Tymczasem okazuje się, że kwas acetylosalicylowy będący głównym składnikiem leków takich jak aspiryna czy polopiryna wykazuje pewien potencjał odchudzający. Jak pokazały badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym związek ten wpływa dodatnio na aktywności enzymu AMPK. Aktywacja kinazy zależnej od AMP (AMPK) m.in. nasila napływ substratów energetycznych do komórek i intensyfikuje ich spalanie w komórkach mięśniowych (nasila proces biogenezy mitochondriów). Skuteczne metody stymulowania aktywności tego enzymu to nowy rozdział w leczeniu cukrzycy i otyłości. Osoby metabolicznie zdrowe również jednak mogą skorzystać, a szczególnie wszyscy Ci, którzy pracują nad estetyką sylwetki – aktywacja AMPK pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej.

12.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Dotąd słyszeliśmy głównie o przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym działaniu aspiryny. Teraz naukowcy zauważyli, że kwas salicylowy bezpośrednio zwiększa aktywność enzymu AMPK (kinazy aktywowanej 5'AMP), który prowadzi m.in. do oksydacji kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, wychwytu glukozy i wydzielania insuliny.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kwas acetylosalicylowy będący głównym składnikiem leków takich jak aspiryna czy polopiryna wykazuje pewien potencjał odchudzający. Jak pokazały badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym związek ten wpływa dodatnio na aktywności enzymu AMPK.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

Od aspiryny należy trzymać się z daleka ...Potrafi nieźle nabroić.