HCV Śmiercionośna choroba

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby jest nieskuteczne, choruje się długo i boleśnie, w konsekwencji następuje marskość wątroby bądź jej nowotwór.

Próby weryfikacji mitu (17)

25.09.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Po pierwsze, nie tylko HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby. Tych wirusów jest kilka, inaczej leczy się powodowane przez nie zakażenia, różne także jest rokowanie.

Po drugie, nawet w przypadku HCV badane są nowe, skuteczne leki: http://pulsmedycyny.pl/2671038,50946,nowa-klasa-lekow-na-wzw-c

13.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Skuteczność terapii z zastosowaniem dwóch leków wynosi (w zależności od genotypu wirusa) 40-90%. Po wprowadzeniu do terapii dwóch nowych leków (boceprewiru i teleprewiru) skuteczność terapii jeszcze bardziej wzrosła.

19.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zarażenie HCV da się wyleczyć.

20.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Obecnie nie ma skutecznego leku gwarantującego wyleczenie, ani szczepionki chroniącej przez zakażeniem HCV. Choroba często kończy się marskością i rakiem wątroby, poprzedzonymi poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie). Zapaleniu wątroby, wywołanemu przez HCV, często towarzyszą choroby autoimmunologiczne, w tym autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH), które znacznie pogarszają rokowanie i czas przeżycia.

21.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Skuteczność leczenia HCV waha się 40-60%. Choroba przez wiele lat może przebiegać skrycie i nie dawać żadnych objawów. Jeśli są objawy to marskości wątroby głównie, co oczywiście może prowadzić do śmierci, ale ta droga wcale nie jest taka szybka, ponieważ można być zakażonym HCV i nie mieć objawów aż do śmierci (z jakiegoś innego powodu).

22.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Leczenie zakażenia wirusem HCV jest skuteczne. Tym lepiej jeśli chorobę rozpozna się wcześnie. Niestety zakażenie tym wirusem może przez wiele lat nie dawać objawów. Zainteresowanych tematem leczenia WZW typu C odsyłam do linku.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Obecnie w Polsce powodzenie leczenia dla genotypu 2 i 3 wirusa HCV wynosi około 80% a terapia trwa 24 tygodnie. W przypadku genotypu 1 który jest w Polsce najczęstszy leczy się dużo trudniej i obecnie skuteczność terapii wynosi około 50%. W przeciągu 2 lat planuje się wprowadzić nowe standardy które podniosą odsetek ozdrowieńców. Jednoznacznie wynika z tego że HCV nie jest śmiertelną chorobą.

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Co prawda nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HCV, ale leczenie osób z HCV jest coraz lepsze i pomimo, że często zakażenie kończy się np. marskością wątroby a w rezultacie rakiem wątrobowokomórkowym, to osoby dobrze prowadzone mają szanse na długie życie.

30.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Śmiertelność mała, spowodowana rzadko występujacym piorunującym zapaleniem wątroby ( głównie przy mieszanych zakażeniach HCV z HAV, HBV ).

źródło: choroby wewnętrzne A.Szczeklik

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Obecnie dostępne jest leczenie: np.interferon. Powstają nowe leki, które zmniejszają ilość wirusa we krwi

Nieleczone HCV może prowadzić do niewydolnośc watroby, raka- śmierci

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

W wielu przypadkach HCV infekcja może przebywać latami skąpoobjawowo, a chory może nie być świadomy choroby. W większości przypadków HCV jest przyczyną marskości wątroby/ raka wątroby, które wykryte zbyt późno doprowadzają do zgonu

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Diagnoza wcale nie jest wyrokiem! trzeba podjąć odpowiednie kroki w leczeniu

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Leczenie jest skuteczne ale nie u wszystkich. Choroba nie jest bolesna. Przebiega raczej bezobjawowo (może się ujawnić po kilkunastu latach od zakażenia) dopóki nie pojawią się objawy niewydolności wątroby lub raka wątroby.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Zakazenie HCV zazwyczaj przebiega bezobjawowo, ok 20% pacjentow zglasza jakiekolwiek objawy. Co wiecej: 'zakażenie HCV można skutecznie wyeliminować u 50-90% chorych (zależnie od genotypu). Efektywność leczenia maleje jednak wraz z upływem czasu od momentu zakażenia.' Tak wiec nie zawsze ta choroba prowadzi do zgonu.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Śmiertelność w ostrej fazie choroby to <1%

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to ciężka choroba którą trudno się leczy, ale istnieją leki które mogą być stosowane w leczeniu tej choroby. A jeśli tak terapia jest nie skuteczna i dojdzie do marskości wątroby można przeszczepić ten narząd

21.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Dla chorych z genotypem 1 lub 4 pomimo dłuższej terapii skuteczność leczenia HCV ocenia się na 40–60%, natomiast u zakażonych genotypem 2 lub 3 sięga aż 80–90%.

8.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Jaka jest historia naturalna zakażenia HCV?
Choroba najczęściej ma charakter skryty i przewlekły. Pacjent zwykle początkowo nie zauważa, że uległ zakażeniu. Pewien niewielki odsetek chorych, którzy samoistnie eliminuje wirusa zdrowieje, u części dochodzi do postępu choroby i rozwoju marskości wątroby. Towarzyszące choroby przewlekłe, jak np. cukrzyca czy zaburzenia odporności pogarszają rokowanie.

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w leczeniu przeciwwirusowym i obecnie można trwale wyleczyć ponad 80% chorych zakażonych HCV, co oznacza, że leczenie jest bardzo skuteczne, zatem mamy podstawy naukowe do obalenia mitu.

Nie trzeba leczyć wszystkich zakażonych. Leczenie jest wielomiesięczne, kosztowne i obarczone działaniami niepożądanymi, dlatego przy kwalifikacji do leczenia bierze się pod uwagę bilans korzyści i zagrożeń dla pacjenta. Nie może być tak, że pacjent ma z leczenia więcej szkody niż pożytku. Polecam zapoznanie się z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.