Wszystkie pieprzyki powinny być wycinane

prawda czy fałszy

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Znamiona barwnikowe są nieszkodliwe i nie sposób ich wszystkich wycinać, ponieważ niektórzy ludzie mogą mieć ich nawet kilkadziesiąt. Znamię wycinamy, gdy zachodzą jakieś zmiany w jego obrębie np. powiększa się, uwypukla, zmieniają się brzegi, barwa. Wycina się również znamiona w miejscach drażnionych np. na owłosionej skórze głowy, bo tam drażnimy szczotką.

2.12.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Nie ma potrzeby usuwania wszystkich pieprzyków. Ale warto je obserwować. Jeżeli zaczną się powiększać, staną się wypukłe lub zaczną nas niepokoić w inny sposób, warto jest pokazać je dermatologowi, który zdecyduje, co z nimi dalej zrobić.

2.12.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Nie wszystkie, jeśli pieprzyk/znamię nie powiększa się lub nie zmienia kształtu jest nieszkodliwi, lecz trzeba i tak obserwować czy nic się nie dzieję. Nie trzeba ich wycinać, ale można jak ktoś chce.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Znamiona barwnikowe popularnie nazywane pieprzykami należą do najczęściej występujących zmian skórnych u człowieka. Zwykle są nieszkodliwe. Jeśli znamię zaczyna zmieniać swój wygląd – staje się większe, swędzi, zmienia swój kształt - trzeba pokazać je dermatologowi, który zadecyduje, co dalej robić.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

wskazaniami do usunięcia są zaczerwienienie wokół, szybkie powiekszanie się znamion, odbarwienia czy zmainy zabarwienia, guzki satelitarne wokół, nierówne krawędzie z przejaśnieniem centralnym, czy chociażby ważne są takze kwestie estetyczne. kazdy z nas ma kilka nascie znamion na ciele i nie ma sensu usuwać wszystkich, a jedynie te które przeszkadzają, utrudniają zycie, czy są zagrozeniem dla zdrowia

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jeżeli pieprzyk nie swędzi albo się w jaki kol wiek nie "drażni" to nie widzę wizyty u chirurga

5.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nie wszystkie pieprzyki tylko o jasnej specyfikacji tzn powiększające się z czerwoną obwódką. Człowiek ma na swoim ciele około 70 różnych znamion w postaci pieprzyków i innych przebarwień.

6.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Nie trzeba usuwać wszystkich pieprzyków, jedynie te w których się coś dzieje, jest niejednolitej barwy, uwypukla się rośnie, ma niewyraźnie brzegi. Można usuwać też te pieprzyki, które są w niewygodnych miejscach lub mogą być często podrażniane np. w okolicach ramiączek od stanika

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli pieprzyk jest niewielkich rozmiarów dobrze odgraniczony, jednolitego koloru i nie powiększa się nie powinien nas martwić. Jeśli nie spełnia powyższych cech powinniśmy go pokazać lekarzowi a on powie co dalej robić

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Pamiętajmy jednak, że w wielu przypadkach usunięcie znamiona nie jest konieczne. Jeśli więc specjalistyczne badania nie wykazują niepokojących zmian, nie warto go wycinać czy naświetlać, tym bardziej, że pieprzyk potrafi dodać urody, co udowodniła sama Marilyn Monroe.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie wszystkie stanowią zagrożenie. Niektóre zmiany skórne jak kaszaki, tłuszczaki, włókniaki 3 oraz atypowe znamiona powinny być wycinane chirurgicznie,

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych. Natomiast w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.

9.05.2013 przez karolina pieczyńska - Student: wydziału lekarskiego
obalam

Nie wszystkie pieprzyki to zmiany które przejdą w nowotwór, dlatego nie ma sensu usuwania ich. Usuwamy te o nierównych brzegach, wyniosłe i nierównomiernie ubarwione oraz te które są w miejscach narażonych na drażnienie. Szczególnie zwraca się uwagę na pieprzyki owłosionej skóry głowy, te zdecydowanie usuwamy.

19.05.2013 przez Justyna - Student: biotechnologia
obalam

Wycinane powinny być tylko te, które nagle zmieniły kształt czy kolor, oraz te, które są podrażniane np przez gumkę od spodni.

20.05.2013 przez Karolina Janiec
obalam

Zmiany jak pieprzyki, znamiona, które są nieszkodliwe, nie powinny być wycinane, a przynajmniej nie ma ku temu wskazań. Natomiast należy je obserwować i w momencie, kiedy zaczynają, niespodziewanie rosnąć, zmieniać kolor, skontaktować się z lekarzem.