Cola jest szkodliwa

Słodkie napoje gazowane, a zwłaszcza cola, wprowadzają w naszym organizmie prawdziwy zamęt. Taka chemiczna burza trwa zaledwie godzinę, ale sieje niemałe spustoszenie. Głównym winowajcą całego zamieszenia jest cukier. Prawda czy Fałsz ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

3.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Z reguły tak jest, że większość przyjemności na tym świecie jest niezdrowa. Wszelkie słodzone napoje (nie tylko cola) są niezdrowe, bo podnoszą gwałtownie stężenie glukozy we krwi, co na dłuższą metę nie jest korzystne dla naszego organizmu. Poza tym cola zawiera jeszcze kwas ortofosforowy, który nie służy szkliwu. No i jeszcze kofeina, która w małych ilościach działa pobudzająco, ale dla osób z problemami kardiologicznymi czy nadciśnieniem, które opiją się colą może spowodować kołatania serca czy wzrost ciśnieninia. NIezdrowe też są drinki z colą, ponieważ kofeina niejako opóźnia wpływ alkoholu na nasz organizm. Pijemy i pijemy te drinki z colą i nic, aż wreszcie zwala nas ni z tego ni z owego z nóg.

3.12.2012 przez Krzysztof P. - Inny: Informatyk
obalam

Napoje typu "Cola" zawierały wyciągi z liści krasnodrzewu (Erythroxylum coca Lam.). Po zakazie sprzedaży produktów zawierających kokainę (jakieś 106 lat temu) nazwa została i wszystko poza jego podstawowym składnikiem. Skład jest pilnie strzeżoną tajemnicą ze względu na to że jest, co najmniej, niewyszukany. Napoju tego, w przeciwieństwie do czystej wody nie jest to czego potrzebują niedźwiadki.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Picie coli może się przyczyniać do zmniejszenia gęstości kości i powstania zmian osteoporotycznych u starszych kobiet. Po raz pierwszy udało się ustalić bezpośredni związek między piciem tego napoju a osteoporozą. Wcześniejsze badania sugerowały, że cola przyczynia się do zmniejszenia gęstości kości, ponieważ wypiera z menu mleko.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

- przeciętna puszka to ok. 150 kcal i aż 38 g dodanych substancji słodzących! Taki nadmiar słodzików powoduje uszkadzanie szkliwa zębów oraz sprzyja rozwojowi próchnicy!

- według badań amerykańskich naukowców, napoje są w 50 % odpowiedzialne za nadmiar kalorii w naszej diecie! Wiele osób nie traktuje wypitego napoju jako źródła kalorii, a jest to przecież tyle kalorii, co posiłek!

- kofeina - w małych dawkach korzystna, jednak przy dawce 100 mg/dziennie uzależnia (jedna puszka Coli to 41 mg kofeiny) - jest to szczególnie niekorzystne dla dzieci i młodzieży!

- dwutlenek węgla, zawarty w napojach, powoduje wzdęcia,

- napoje gazowane zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy (osoby, które regularnie piją Colę, mają zwiększoną ilość tłuszczu brzusznego, podwyższone ciśnienie krwi, zmniejszoną ilość dobrego cholesterolu),

- kwas ortofosforowy (regulator kwasowości) - wypłukuje z organizmu magnez, wapń oraz żelazo! Osłabia więc nasz układ kostno-mineralny!

- benzoesan sodu - najbardziej niebezpieczny konserwant,

- aspartam - słodzik, nie może być spożywany przez osoby cierpiące na fenyloketonurię. Nadmiar w diecie powoduje: depresję, drażliwość, zmęczenie, palpitacje serca, nudności, problemy z oddychaniem... etc.

- karmel amoniakalno-siarczynowy (Cola Light) - u zwierząt powoduje nadmierne skurcze mięśni i zmiany we krwi.

4.12.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
potwierdzam

Dlatego, że zawiera dużą ilość cukrów i barwników.Jej składnikiem jest także kwas fosforowy który powoduje próchnice i w przemysle metarulgicznym uzywany jest jako odrdzewiacz do metali.

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Picie znacznych ilości coli może prowadzić do osłabienia kości i mięśni, przyczynić się do wystąpienia cukrzycy, czy innych chorób

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Napoje typu Cola lub Pepsi, to prawdziwa kopalnia substancji smakowych, słodzących i konserwantów, mających niebagatelny wpływ na nasz organizm! Wiadomo, że okazjonalne picie tego rodzaju napojów nie spowoduje natychmiastowego podwyższenia ciśnienia czy cukrzycy, ale regularne spożywanie tego typu napojów gazowanych może doprowadzić do wielu niekorzystnych dolegliwości.

13.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

A oto opisana tak godzinna burza po spożyciu coli:

10 minut - nasz organizm otrzymuje dzienną dawkę cukru, czyli około 10 łyżeczek curku. Kwas fosforowy zawarty w napoju, hamuje odruch wymiotny, który zostałby wywołany intensywnym i słodkim smakiem cukru.

20 minut - poziom cukru we krwi gwałtownie podnosi się, prowadzi to do wzrostu poziomu insuliny. Do akcji wkracza wątroba, która stara się jak najwięcej zgromadzonego cukru przekształcić w tłuszcz.

40 minut - organizm przyswoił już zawartą w coli kofeinę. Możemy zaobserwować jak powiększają się nam źrenice, wzrasta ciśnienie krwi przez co czujemy się wyraźnie pobudzeni.

45 minut - organizm wytwarza dopaminę, która wpływa na odczuwanie przyjemności. W ten sam sposób przebiega mechanizm działania heroiny.

60 minut - czas na wizytę w toalecie, moczopędne właściwości kofeiny dają się we znaki. Razem z wydalaną wodą pozbywamy się również pierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a wraz ze spadkiem cukru mija euforia i przypływ sił. Stajemy się znużeni, ospali.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Picie coca-coli może wywoływać problemy z mięśniami, zaburzenia bicia serca i kruchość kości. Specjaliści zainteresowali się coca-colą ponieważ pojawia się coraz więcej osób z dolegliwościami zdrowotnymi. Należą do nich ubytki z uzębieniu, cukrzyca, kruchość kości oraz hipokaliemia - za niski poziom potasu we krwi. Skutki mogą być tragiczne, zaczynając od problemów z mięśniami po zaburzenia tętna. Według doktora Mosesa Elisafa z uniwersytetu Ioanina w Grecji zwiększona konsumpcja słodkich napojów powoduje problemy zdrowotne takie jak ubytki, demineralizacja kości i rozwój cukrzycy lub syndromu metabolicznego. W badaniu pokazano kilka przykładów osób pijących więcej niż 2 litry coca-coli dziennie.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Jest szkodliwa gdyż zawiera m.in. duże ilości węglowodanów, konserwantów oraz substancji smakowych, które znacząco wpływają na nasze zdrowie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Picie coli może się przyczyniać do zmniejszenia gęstości kości i powstania zmian osteoporotycznych u starszych kobiet. Po raz pierwszy udało się ustalić bezpośredni związek między piciem tego napoju a osteoporozą.