Żurawina jest dobra na wszystko

Żurawina jest bardzo wskazana dla kobiet w okresie menopauzy. Żurawina w zasadzie jest dobra na wszystko.

Próby weryfikacji mitu (10)

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nic nie jest dobre na wszystko, dlatego obalam ten mit. Owoce żurawiny mają wiele zastosowań min.:

naturalne remedium na zakażenia układu moczowego

mają dobroczynne działanie na układ pokarmowy oraz jamę ustną

wspomagają skuteczność leczenia zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori)

zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych,

3.12.2012 przez Iza - Student: student
potwierdzam

też uważam że żurawina jest dobra na wszystko, m.in. na nerki, pęcherz, przeziębienia itd.

3.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jak opinia wyżej: nie ma leku na wszystko. Nic jednocześnie nie wyleczy raka, jaskry, IBS czy wrzodów żołądka.. Natomiast żurawina dobra jest np. na infekcje dróg moczowych oraz zapalenie pęcherza moczowego

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Ma wszystko mikroelementy, witaminy minerały itd

5.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Oczywiście że żurawina raczej pomaga a mniej szkodzi, ale na tak zadanie pytanie można tylko odpowiedzieć że nie jest dobra na wszystko, bo gdyby tak było w aptekach kupowalibyśmy tylko preparaty żurawinowe

10.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Żurawina jest stosowana od bardzo dawna na bardzo wiele różnych dolegliwości ale nie można powiedzieć że jest dobra na wszystko, takie substancje nie istnieją

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Związek pomiędzy jedzeniem żurawiny a infekcjami dróg moczowych po raz pierwszy wykazano w 1840 roku. Współczesne badania naukowe jednomyślnie potwierdzają, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna, m.in. w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry i wrzodami żołądka.

żurawina ma wiele zastosowań, ale nie można powiedzieć, że działa na wszystko.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie jest to panaceum, takie coś nie istnieje. Żurawina pomaga w wileu chorobach np. zakażeniach układu moczowego, zmniejsza ryzyko chorób serca, chroni przed chorobą wrzodową, chroni dziąsła, jej działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze pomaga w leczeniu infekcji skórnych.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Żurawina m.in. pomaga w leczeniu zakażeń układu moczowego, zapobiega chorobom serca etc. ale na pewno nie jest lekiem na wszystko bo takowy nie istnieje. Jakby taki specyfik istniał to medycyna nie miałaby większych problemów z leczeniem chorób.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Żurawina należy do czołówki roślin, jeżeli chodzi o właściwości prozdrowotne. Owoce żurawiny są źródłem wielu składników mineralnych. Zawierają węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza), witaminy (z grupy B, wit. P, wit. C) oraz składniki mineralne (wapń, fosfor, miedź).

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie ma leku „na wszystko”. Pani Doktor Klaudia Ksepko słusznie i mądrze napisała: Nic nie jest dobre na wszystko, dlatego obalam ten mit. Owoce żurawiny mają wiele zastosowań min.: naturalne remedium na zakażenia układu moczowego, mają dobroczynne działanie na układ pokarmowy oraz jamę ustną, wspomagają skuteczność leczenia zakażeniem Helicobacter pylori (H. pylori) zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych.

Niewątpliwie żurawina działa w przypadku zapalenia dróg moczowych: U osób z nawracającym ZUM i u kobiet z ZUM przyjmowanie wyciągu z owoców żurawiny (w postaci soku, kapsułek lub tabletek) przez 6-12 miesięcy zmniejsza ryzyko nawrotów objawowego ZUM. U osób starszych i u chorych poddawanych cewnikowaniu pęcherza moczowego (z powodu pęcherza neurogennego) ryzyko nawrotu objawowego ZUM było podobne w grupie żurawiny i w grupie kontrolnej.

Źródło: http://www.pogromcymitowmedycznych.pl/myth/357/%C5%BCurawina-pomaga-w-problemach-z-drogami-moczowymi/; http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/show.html?id=51947; http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=38520&_tc=07F47A6C5029931F2A083EFBC547DA0A.

.