Orzeczy włoskie pomagają w szybkim zapamiętywaniu informacji .

Prawda czy Fałsz ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Orzechy włoskie zawierają sporo witamin z grupy B oraz sporo magnezu i fosforu, a te składniki wspomagają pracę układu nerwowego, w tym - mózgu. Szybkość zapamiętywania informacji zależy od wielu czynników i twierdzenie, że przyjmowanie mikroelementów oraz witamin korzystnie wpływających na pracę mózgu, ma na to wpływ, jest chyba zbyt dużym uproszczeniem.

2.12.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

orzechy są jak najbardziej wskazane dla osób dorosłych,jak i dzieci te osoby które regularnie jedzą włoskie orzechy nie mają problemów z pamięcią,jest to naukowo stwierdzone.

2.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
potwierdzam

spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Zawarte w orzechach minerały poprawiają naszą koncentrację i pamięć. Orzechy włoskie dostarczają do naszego mózgu naturalny tłuszcz, witaminę E, C oraz kwas lanolinowy który jest niezbędny dla pracy naszych komórek nerwowych. Kiedy jemy orzechy dostarczamy do naszego organizmu takie sole mineralne jak: potas, fosfor, wapń i magnez.

2.12.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Tak, korzystnie wpływają na pamięć i koncentracje.

Zawierają C,E oraz niektóre z grupy B. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6; fosfor, potas, wapń, żelazo.

2.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Okazuję się, że spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Zawarte w orzechach minerały poprawiają naszą koncentrację i pamięć. Orzechy włoskie dostarczają do naszego mózgu naturalny tłuszcz, witaminę E, C oraz kwas lanolinowy który jest niezbędny dla pracy naszych komórek nerwowych. Kiedy jemy orzechy dostarczamy do naszego organizmu takie sole mineralne jak: potas, fosfor, wapń i magnez.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

zawieraja przeciwutleniacze i witaminy co wpływa korzystnie na kondycję naszego mózgu

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Czy zauważyliście, że owoc orzecha włoskiego przypomina swoim kształtem ludzki mózg? Niech więc Was nie zdziwi, że spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Dzieje się tak dlatego, że zawierają one minerały poprawiające koncentrację i pamięć.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Lecytyna jest ważnym składnikiem osłonek mielinowych komórek nerwowych, w których odgrywa rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych.

Cholina (składnik lecytyny) odpowiada za zdolność koncentracji i koordynację pamięci. W przypadku jej braku nasza tzw. pamięć krótka ulega zakłóceniu. W konsekwencji nie potrafimy zapamiętać nowo zdobytych informacji. Taka dolegliwość występuje przede wszystkim u osób starszych, ale może również pojawić się u ludzi młodych.

Źródłem lecytyny są: żółtka jaj, wątróbka, orzeszki ziemne, ziarna soi, kiełki pszenicy oraz orzechy włoskie.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Orzechy bogate są w cynk, który jest antyoksydantem, czyli chroni układ nerwowy przed wpływem wolnych rodników.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Okazuję się, że spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Zawarte w orzechach minerały poprawiają naszą koncentrację i pamięć. Orzechy włoskie dostarczają do naszego mózgu naturalny tłuszcz, witaminę E, C oraz kwas lanolinowy który jest niezbędny dla pracy naszych komórek nerwowych. Kiedy jemy orzechy dostarczamy do naszego organizmu takie sole mineralne jak: potas, fosfor, wapń i magnez. Spożywanie orzechów w większych ilościach zalecane jest osobom chorym na depresję, nadpobudliwym, homeopatom, przemęczonym czyli osobom z niedoborem magnezu. Dzięki dużej zawartości żelaza orzechy włoskie stosowane są również w leczeniu anemii.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Orzechy włoskie dostarczają do mózgu naturalny tłuszcz, witaminę E i C oraz kwas lanolinowy, który jest niezbędny do prawidłowej pracy komórek nerwowych. Spożywanie orzechów w większych ilościach polecane jest osobom chorym na depresję, nadpobudliwym, homeopatom oraz wszystkim osobom z niedoborem magnezu. Dzięki dużej zawartości żelaza, orzechy stosowane są także w leczeniu anemii.