Osoby bez wady wzroku nie musza używać okularów do komputera.

A jak to jest w przypadku osób, które mają dobry wzrok i chcą go zachować? Czy warto zainwestować w okulary z antyrefleksem do pracy przy komputerze? Czy też osoby, które mają dobry wzrok, gdy zaczną używać okularów ich wzrok diametralnie pogarsza się. Jakie jest wasze zdanie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

30.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

W nowych modelach monitorów (LCD) okulary nie są już potrzebne gdyż obraz nie wykazuje męczących drgań, a w starszych modelach typu CRT i owszem zalecane były nawet tzw zerówki i dodatek w szkodliwych warunkach

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Okulary ochronne były wskazane przy starych typach monitorów tzw. bańkach czyli wyposażonych w kineskop taki jak w telewizorach. Cząstki pyłu i kurzu były rozpędzane przez pole elektromagnetyczne generowane przez przednią część ekranu i bombardowały osobę siedzącą przed monitorem, co z pewnością po dłuższym czasie nie było zdrowe dla oczu. Monitory LCD tego problemu nie mają.

3.12.2012 przez Krzysztof P. - Inny: Informatyk
potwierdzam

Używanie okularów, nawet "0", było konieczne przez te osoby, które były wrażliwe na wiatr elektrostatyczny (wywołany odpychaniem naładowanych cząstek kurzu od ekranu). Małe szklane monitory powodowały, że użytkownik trzymał twarz w odległości 35-40 cm od ekranu. Dziś monitory nie elektryzują się i są większe.

Możma stosować okulary z warstwą przeciwrefleksyjną jeżeli jest źle umieszczone stanowisko pracy względem oświetlenia.

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Wiem, że te stare monitory promieniały jakość i strasznie męczliwy oczy a te nowe SA lepsze i nie meczą tak oczu

4.12.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Każdy kto przed komputerem pracuje ponad 4h powinien je nosić ze względu na swój wzrok

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

okulary do komputera są potrzebne tym którzy źle widzą z bliska, nie są potrzebne tym którzy używają na co dzień okularów tylko do tego żeby dobrze widzieć z daleka ani tym którzy dobrze widzą

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Dzisiejsze monitory są bezpieczne i nie wymagają już stosowania filtrów. Mimo to przy długim i częstym przesiadywaniu przed komputerem mogą się pojawić pewne problemy ze wzrokiem ale wtedy powinniśmy zaczerpnąć porady lekarza

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Nie muszą ale mogą.

Wyniki badań American Optometric Assotiation wykazały, że problemy z widzeniem są najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych wśród osób pracujących przy monitorze komputera, a od 50 do 90% tych osób cierpi z powodu wzrokowych symptomów CVS (Computer Vision Syndrome). Symptomy te obejmują napięcie mięśni oczu, zmęczone oczy, wysuszanie i podrażnienia oczu, zamazane i podwójne widzenie oraz zaburzenia w widzeniu kolorów.

Zatem pierwszym, najważniejszym wskazaniem do redukcji objawów CVS, poprawy komfortu pracy i wydajności jest odpowiednia korekcja wad wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi i zastosowanie szkieł z powłoką antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną nawet dla osób, które nie mają wady wzroku ale pracują przy monitorach komputerowych lub prowadzą samochody. Powłoka antyrefleksyjna - w skrócie AR - eliminuje uciążliwe odblaski świetlne powstające na gładkich powierzchniach soczewki i poprawia poczucie kontrastu. Powłoka antyelektrostatyczna chroni oczy przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez starszego typu monitory komputerowe oraz zmniejsza elektryzowanie się soczewki i ułatwia jej czyszczenie.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeżeli jest to ekran LCD nie ma potrzeby używania okularów.

22.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że co najmniej 65% osób stykających się z komputerami w miejscu pracy odczuwa dolegliwości oczne. W ciągu 5 lat, liczba uskarżających się z tego powodu wzrosła o 50%, a blisko 40% zakończyło wizytę okulistyczną zleceniem na okulary do pracy przy komputerze. Do zakupu okularów Gunnar nie potrzebujemy porady lekarza, choć jeśli odczuwacie dolegliwości, nie zaszkodzi z niej skorzystać.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Najważniejszym wskazaniem do redukcji objawów CVS, poprawy komfortu pracy i wydajności jest odpowiednia korekcja wad wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi i zastosowanie szkieł z powłoką antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną nawet dla osób, które nie mają wady wzroku ale pracują przy monitorach komputerowych lub prowadzą samochody.

14.04.2014 przez Barbara Adamczuk Kiełbowicz
obalam

Żaden nowoczesny monitor LCD/TFT nie jest w stanie zupełnie ochronić naszych oczu przed skutkami długotrwałej pracy i wytężania układu wzrokowego.

15.05.2014 przez Optyk Konrad - Inny: Optyk
obalam

Żaden nowoczesny monitor LCD/TFT nie jest w stanie zupełnie ochronić naszych oczu przed skutkami długotrwałej pracy i wytężania układu wzrokowego.

(cały opis w linku)

Dołączony obrazek: