Picie gazowanej wody jest niezdrowe

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

30.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
obalam

Jest to mit. Woda gazowana nie jest niezdrowa, jedynie w konkretnych wypadkach powinno się jej unikać(choroga gardła, nadkwasica, zaburzenia trawienia) Dodatkowo woda gazowana bardziej orzeźwia, jest to związanie z podrażnianiem kubków smakowych na języku. Pod względem mikrobiologicznym są też zdrowsze niż niegazowane. (obecność CO2)

30.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Woda nasycona dwutlenkiem węgla przyspiesza trawienie, ponieważ pobudza on żołądek do wydzielania soku. Wody wodorowęglanowe posiadają również własności oczyszczające, rozluźniają i rozpuszczają śluz w przewodzie pokarmowym, mechanicznie usuwają ze światła jelit bakterie i ich toksyny oraz zalegające resztki pokarmowe. Bardzo skutecznie gaszą pragnienie i sprawiają, że organizm lepiej przyswaja wszelkie rozpuszczone w nich substancje. Drażni również kubki smakowe w jamie ustnej, powodując uczucie orzeźwienia i lepszego samopoczucia. Często słyszy się, że woda niegazowana ma mdły smak, a gazowana smakuje lepiej i przyjemnie orzeźwia. Oczywiście wodę gazowaną należy pić małymi łykami, aby nie dostarczyć jednorazowo zbyt dużej ilości dwutlenku węgla do organizmu. Z kolei wodę niegazowaną powinny wybrać osoby z nadkwasotą i ze skłonnościami do wzdęć. Należy również unikać wody gazowanej przy zaburzeniach trawienia, przy chorobie gardła i strun głosowych.

Z punktu widzenia zdrowotnego woda gazowana jest wskazana szczególnie w schorzeniach dróg moczowych, bowiem poza efektem moczopędnym, zawarty dwutlenek węgla, tzw. bąbelki poprawia ukrwienie miąższu nerkowego i sprzyja wypłukiwaniu bakterii oraz drobnych złogów.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Zasadniczo lepiej jest pić wodę niegazowaną, co nie znaczy że od czasu do czasu można się napić gazowanej. Wszystko jest dla ludzi. Niemniej jednak woda gazowana gorzej gasi pragnienie, powoduje dyspepsje, wzdęcia (zwłaszcza u osób z problemami gastrycznymi) i zaburza równowagę elektrolitową organizmu (zwłaszcza u osób z chorymi nerkami) i ie jest też wskazana podczas odchudzania. Czy orzeźwia? Kwestia dyskusyjna. Jeśli szczypanie w język można nazwać orzeźwieniem to równie dobrze zamiast łyka gazowanej wody można sobie przytknąć do języka baterię 9-woltową. Reasumując - w umiarkowanych ilościach, przy braku przeciwwskazań - jak najbardziej. Ale na codzień - nie jest wskazana.

3.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
riposta

Litości, nie piszcie, że bąbelki CO2 poprawiają ukrwienie miąższu nerek. Żaden gaz nie występuje w postaci bąbelków we krwi człowieka. Chyba, że ktoś jest nurkiem cierpiącym na chorobę kesonową.

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Nic podobnego. Jest zdrowa i można ją śmiało pić.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

ciało w 2/3 składa się z wody, dlatego właściwe nawodnienie to kluczowa sprawa dla zachowania dobrego zdrowia. Napoje gazowane pozbawiają organizm ważnych składników odżywczych, poza tym - utrudniają trawienie. i dodatkowo powoduja wzęcia

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

Powoduje podrażnienie gardła (ja po jej wypiciu prawie na pewno będę miała zapalenie gardła) podrażnia żołądek. Jest moze smaczniejsza ale nie zdrowa

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

" Taka woda nie powinna być serwowana dzieciom, gdyż może hamować apetyt, a także jest zwiększone ryzyko zakrztuszenia się nią. Sportowcom utrudnia oddychanie i może nawet wywołać wymioty. Nie powinny po nią sięgać osoby z chorobą wrzodową, zespołem jelita drażliwego, cierpiące na zaparcia. Gaz u każdego może podrażniać żołądek, powodować wzdęcia, nieprzyjemne odbijania, a także bóle brzucha." Mimo to u osób zdrowych woda gazowana nie wywoła żadnych problemów zdrowotnych

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Gazowaną czy niegazowaną? - dopytuję. - To raczej kwestia gustu niż zdrowia - tłumaczy dr Kozłowska-Wojciechowska. Jedynie przy dolegliwościach gastrycznych woda gazowana może powodować dyskomfort. Wodę z bąbelkami warto za to pić po wysiłku, bo m.in. nasila wytwarzanie moczu, z którym wydalane są toksyny. Nie powinniśmy podawać jej dzieciom, gdyż piją dość łapczywie, a duża ilość zebranego w żołądku gazu jest dla nich szkodliwa.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Skład wody mineralnej - niezależnie od tego, czy jest gazowana, czy nie - jest taki sam. Dwutlenek węgla dodawany do wody nie jest niczym niezwykłym dla naszego organizmu - jest przecież w wydychanym przez nas powietrzu. A więc nie szkodzi nam. Bąbelki nie drażnią przełyku ani żołądka. Nie zaostrzają dolegliwości towarzyszących np. chorobie wrzodowej żołądka czy dwunastnicy. Wodę gazowaną może więc pić większość z nas. Wybór zależy tylko od tego, jaka woda nam bardziej smakuje: nasycana dwutlenkiem węgla czy nie. Jedynie chorzy na refluks żołądkowo-przełykowy muszą zachować ostrożność, gdyż woda gazowana (jak i inne napoje gazowane) może ułatwiać zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Także małe dzieci raczej nie powinny pić napojów gazowanych. Chodzi tu o sztukę picia - maluchy piją zbyt łapczywie, a później mogą cierpieć na bóle brzucha.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Skład wody mineralnej gazowanej czy nie gazowanej jest identyczny i niezależny od dodatku dwutlenku węgla w wodzie. CO2 nie ma wpływu na nasze zdrowie. Jedynie co powoduję to wzdęcie jamy brzusznej ponieważ dwutlenek węgla rozdyma żołądek. Stąd też uczucie pełności po wypiciu wody gazowanej.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

woda gazowana pod wpływem bąbelków drażni śluzówkę żołądka. Jest więc przeciwwskazaniem dla osób cierpiących na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wybór gazowana-czy-niegazowana zależy od indywidualnego podejścia

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Woda gazowana dla dorosłej, zdrowej osoby nie jest w żaden sposób szkodliwa. Nie powinny pić jej dzieci oraz osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi, szczególnie chorzy na chorobę wrzodową i zespół jelita drażliwego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Dwutlenek węgla, którym gazowane są napoje, nie ma wpływu na przyswajalność magnezu i wapnia, co podawane jest czasem w różnych publikacjach źle interpretujących amerykańskie badania na temat stanu układu kostnego u młodych dziewcząt. Naukowcy i dietetycy związani z portalem podkreślają, że bąbelki są w wodzie bardzo korzystne dla zdrowia, bo w ich obecności nie rozwijają się bakterie, które mogą wywoływać choroby zakaźne.

23.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

To już dawno zakopano pod ziemię. Woda gazowana jest ZDROWA. Wzmaga wydzielanie kwasów (soków) żołądkowych i zawiera mniej bakterii ze względu na zawarty w niej słaby kwas węglowy.