Przy chemioterapi można pracować

fałsz

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

30.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Jest to indywidualna sprawa każdego pacjenta i jego samopoczucia. Jeżeli czuje się na siłach, by pracować, może to robić. Tylko czy warto? Czy nie lepiej w tym okresie odpocząć, wyciszyć się?

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Niektórzy ludzie kontynuują pracę podczas chemioterapii, jednak większość osób korzysta w okresie chemioterapii ze zwolnienia lekarskiego.

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli pacjent po chemioterapii ma chęć i czuje się na siłach to nie ma żadnych przeciwwskazań żeby pracował. Nie może pracować jedynie w okresie podawania leku gdyż zazwyczaj wiąże się to z koniecznością pobytu w szpitalu

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Podczas leczenia zdarza się, że nie jest się w stanie wykonywać czynności, które normalnie nie sprawiały kłopotów. Warto ograniczyć niepotrzebne działania i poprosić rodzinę oraz przyjaciół o pomoc w codziennych czynnościach (zakupy, sprzątanie). Nie należy "za wszelką cenę" zwalczać braku sił, warto odpoczywać. W przypadku kontynuacji pracy zawodowej, trzeba rozważyć ograniczenie godzin pracy w okresie podawania leków. Przy trudnościach w zasypianiu, pomocny może okazać się kontakt z lekarzem (może przepisać środki nasenne).

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Osoby w dobrym stanie ogólnym, dobrze tolerujące leczenie, wykonujące lekką, raczej umysłową pracę mogą być aktywne zawodowo w okresie leczenia.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Rozumiem, że słowo "fałsz" pod wpisanym mitem zostało umieszczone świadomie i oznacza, że osoba wpisująca ten mit miała na myśli, iż stwierdzenie w tytule mitu jest stwierdzeniem fałszywym, dlatego obalam ten mit.

Jeśli pacjent jest w dobrym stanie ogólnym i dobrze toleruje chemioterapię to jak najbardziej może pracować, z wyłączeniem ciężkiej pracy fizycznej. Oczywiście pacjent musi zdawać sobie sprawę, że nie może przeciążać swojego organizmu, gdyż chemioterapia jest leczeniem, które bardzo obciążą organizm. Pomimo dobrej tolerancji na leczenie pacjent musi pamiętać aby odpoczywać jak najwięcej, gdyż organizm musi się regenerować w trakcie chemioterapii.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jeżeli pacjent czuje się dobrze to nie ma przeciwwskazań żeby nie pracował.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Sa osoby, ktore chemioterapie znosza bardzo dobrze, maja malo objawow ubocznych i moga prowadzic normalny tryb zycia.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wszystko zależy od samopoczucia chorego i chorób towarzyszących chemioterapii. Jeżeli praca jest lekka np. umysłowa, to nie ma przeciwwskazań do wykonywania jej.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Niektórzy ludzie kontynuują pracę podczas chemioterapii, jednak większość osób korzysta w okresie chemioterapii ze zwolnienia lekarskiego.