Uderzenie w miejsce po szczepionce powoduje raka

dzieci zawsze krzyczą 'tylko nie w szczepionkę!', ale czy jest się czego bać?

Próby weryfikacji mitu (19)

20.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wg mnie takie określenia używają dzieci tylko dlatego że jest to miejsce bolesne. A co by było gdyby ktoś upadł na to miejsce podania szczepionki zostałby skazany na raka? Dla mnie to totalny mit gdyby tak było nikt by się nie szczepił. Oczywiście mogą wystąpić skutki uboczne od zaczerwienienia po wstrząs anafilaktyczny ale nie wierzę w nowotwór.

24.09.2012 przez Mateusz Spałek - Lekarz: Lekarz-stażysta
obalam

Powodują tak samo raka jak każdy inny rodzaj urazu (wyjątek - podanie szczepionki z uszkodzeniem znamienia barwnikowego - czysto teoretycznie), czyli nie zwiększają ryzyka choroby nowotworowej.

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Trzeba rozróżnić pojęcie rak od nowotworu. Komórki nowotworowe pojawiają się u każdego przez całe życie ale są skutecznie eliminowane przez systemy obronne. Natomiast rak to nowotwór złośliwy pochodzenia nabłonkowego o dużej autonomii.

Igłę od strzykawki ze szczepionką przebija skórę - miejsce rzekomego powstawania raka. Ale nabłonek występuje w gruczołach, jamach ciała i narządach rurowych ale nie występują w skórze skóry. Zatem Uderzenie w miejsce po szczepionce nie mogłoby powodować raka tylko jak już nowotwór. Jednak uderzenie nie jest czynnikiem kancerogennym.

2.10.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Nie powoduje to raka, ale dzieci słusznie się boją:) Miejsce podania szczepionki jest przez jakiś czas bolesne, a przecież nikt nie lubi, gdy się mu sprawia ból:)

9.10.2012 przez Maciej Jurak - Student: z PUM
obalam

Większość szczepionek podaje się jako zastrzyki podskórne. Uderzenie w to miejsce nie spowoduje raka, jest co najwyżej bardziej bolesne...

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

Zgadzam się z poprzednikami, miejsce podanie szczepionki jest szczególnie wrażliwe jak każde miejsce po podaniu zastrzyku więc każdy uraz fizyczny powoduje najzwyczajniej w świecie ból. Może się oczywiście pojawić odczyn zapalny wywołany uderzeniem ale nie nowotwór

13.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Aby zapobiec chorobom prostaty należy nie unikać współżycia seksualnego. Popieram i powiem więcej: badania dowodzą, że regularny seks zapobiega schorzeniom prostaty).

17.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Po szczenieniu powstaje co najwyżej blizna z tkanki łącznej. W patogenezie nowotworów złośliwych skóry ( rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy ) najważniejsze jest ekspozycja na UV, które to bezpośrednio uszkadza DNA, promieniowanie jonizujące, ekspozycja na karcynogeny, choroby skóry, czy też przewlekłe draznienie skóry, jako że nasilają procesy regeneracji a co za tym idzie forsują podziały komórkowe przez co zwiększa się szansa na błędy w cyklu podziałowym i może skutkować to przy sprzyjajacych warunkach nowotworem.

Tak więc potrzebaby znacznie więcej niż jedno udeżenie by wywołać raka.

Teoretycznie osoba starsza, po przeszczepach, w immunosupresji z cukrzycą jeśli by była bita w te samo miejsce przez 40 lat spełniałaby kilka czynników ryzyka, natomiast uraz tkanek wywołany szczepionką i nastepczym urazem w te samo miejsce u poza tym zdrowej i młodej osoby jest całkowicie nieznaczący.

18.10.2012 przez Anna Grochowalska - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Totalny absurd. Na jakich zasadach ma powstać taki nowotwór? Po uderzeniu w bliznę po szczepionce nie tworzą się nowe komórki, które w procesie namnażania mogą przeistoczyć się w nowotwór złośliwy. To tak jak uderzyć w najzwyklejszą bliznę np. na nodze po skaleczeniu w dzieciństwie. Blizna to nic innego jak zastąpienie ubytku w skórze przez tkankę łączną włóknistą. Pozostaje to nadal zwykła skóra i jedyne co może powstać przy mocniejszym uderzeniu to brzydki siniak, który zniknie w przeciągu paru dni.

28.10.2012 przez Julia Sławińska - Inny: Maturzystka
obalam

Uderzenie w szczepionkę powoduje jedynie chwilowy ból, nie ma żadnych przesłanek, by było to przyczyną nowotworu.

30.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Uderzenie w miejsce po szczepionce nie powoduję choroby nowotworowej !!!! Jest to tylko miejsce bolesne dlatego dzieci nie chcą być w nie uderzone !!!

12.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

Uderzenie w szczepionkę powoduje jedynie ból , co do raka bym się sprzeczała . Rak powstaje przez namnażanie nieprawidłowych komórek w organizmie , a jego czynnikiem bynajmniej jest uderzenie .

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

nie powoduje na pewno raka, co najwyżej może powodować nieprzyjemne uczucie i ból w miejscu po uderzeniu i szczepionce

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Dzieci się boją uderzenia w szczpionkę, ponieważ zwyczajnie to boli. Ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ukłucia należą do najczęstszych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Znamiona skórne są wrażliwe na uderzenia, tzw szczepionka nie ma nic wspólnego ze zmianami na skórze

21.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli blizna jest dobrze wygojona to uderzenie w nią nie powoduje żadnych szkód w naszym organizmie w tym także nie zwiększa ryzyka rozwoju raka

21.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wśród czynników ryzyka wystąpienia raka nie wyróżnia się tego typu twierdzenia. Rak najczęściej pojawia się w komórkach poddawanych nieustannym uszkodzeniom. Gdyby to miejsce przez całe życie, co godzinę było "uderzane", faktycznie można było mówić o czynniku ryzyka. Jedno uderzenie nie powoduje raka.

23.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Rzecz w tym, że miejsce po szczepionce ze znamionami nie ma nic wspólnego. Nie koncentrują się w nim trwale nawet bakterie czy wirusy. Choćby dlatego, że nowoczesne szczepionki nie muszą zawierać żywych mikrobów. A nawet gdyby; te nie są rakotwórcze.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Blizna to nic innego jak zastąpienie ubytku w skórze przez tkankę łączną włóknistą. Pozostaje to nadal zwykła skóra i jedyne co może powstać przy mocniejszym uderzeniu to brzydki siniak, który zniknie w przeciągu paru dni.

14.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Uderzenie w miejsce po szczepionce nie jest czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby nowotworowej.

Źródło E. Baran, A. Bieniek, M. Cisło, A. Jankowska-Konsur. Nowotwory skóry - klinika, patologia, leczenie. Galaktyka. Łódź 2008, wyd.1. ISBN: 978-83-7579-039-9