Spanie na brzuchu powoduje chrapanie.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Zawsze słyszałam, że ludzie chrapią leżąc na wznak. Ale okazuje się, że i przy spaniu na brzuchu można chrapać.

29.11.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Samo spanie na brzuchu nie powoduje chrapania. "Chrapanie powstaje w wyniku wibracji miękkich tkanek w obrębie gardła środkowego. Chrapanie jest wynikiem częściowego zamknięcia górnych dróg oddechowych."

30.11.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
obalam

Nie wydaje mi się... poza tym spanie na brzuchu, co wydaje się być dziwne, jest najzdrowsze... zgodne z naturą kręgowców, wówczas kręgosłup lepiej się układa i wypoczywa. Ja tak mam, nie wiem jak inni ludzie. Zwierzęta na pewno jednak śpią na brzuchu i chyba warto je naśladować. Gdyby zwierze chrapało w czasie spania, nie było by to dlań bezpieczne, więc pozycja na brzuchu jest przystosowania do skutecznego i wydajnego spania, człowiek śpiąc odwrotnie niejako przeczy naturze kręgowców do których się zalicza. Dużo będzie zależeć jednak od samego legowiska, dla tych najbardziej wymagających firma Vividus przygotowuje takie specjalne legowiszcza po 200tyś zł sztuka.

30.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Chrapanie jest objawem zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu. To rodzaj zjawiska akustycznego, które wynika z drgań wiotkich części gardła - przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka. W czasie snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła i podniebienia miękkiego, a cieśń gardła zwęża się i w związku z tym przepływające powietrze wprawia elementy gardła w drgania. Oprócz niewłaściwej budowy, na powstanie tej dolegliwości mogą mieć wpływ także otyłość bądź picie alkoholu czy palenie papierosów. Chrapaniu sprzyja również nieprawidłowa drożność nosa. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek chrapiącego - im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania w czasie snu.

30.11.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
obalam

Chrapanie jest związane ze zwiotczeniem mięśni, zablokowaniem dróg oddechowych utrudniającym swobodny przepływ powietrza. Samo spanie na brzuchu nie powoduje chrapania, ale sposób w jaki śpimy może na chrapanie wpływać, np. nasilać je; w pozycji na plecach czy na brzuchu organizm może trudniej kontrolować oddech.

4.12.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

Chrapanie zazwyczaj występuje u meżczyzn i jest ono spowodowane małą aktywnościa fizyczną wiekiem złą dietą.

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Spanie na brzuchu jest pozycją w której najtrudniej o chrapanie. Najczęściej chrapiemy śpiąc na wznak gdyż w tej pozycji język może się zapadać i powodować chrapanie

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Metoda powszechnie stosowana, aczkolwiek nieskuteczna. Spanie na boku nie rozwiązuje problemu. Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, w jakiej pozycji się śpi, ponieważ jeżeli dana osoba chrapie każdej nocy, to śpiąc na brzuchu, plecach czy na boku, w dalszym ciągu będzie chrapać.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Tak naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, w jakiej pozycji się śpi, ponieważ jeżeli dana osoba chrapie każdej nocy, to śpiąc na brzuchu, plecach czy na boku, w dalszym ciągu będzie chrapać.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

W jakiej pozycji śpimy nie mam najmniejszego znaczenia ponieważ osobą, która ma problem z chrapaniem będzie chrapać niezależnie od pozycji spania.

Przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Utrudnienia te mogą wynikać z alergii (obrzęk ścian dróg oddechowych), otyłości (ucisk tkanki tłuszczowej na gardło) lub osłabienia mięśniówki gardła.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Chrapanie najczęściej występuje przy spaniu na plecach

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

U wielu osób chrapanie jest objawem znaczniej groźniejszej choroby, obturacyjnego bezdechu sennego. Patomechanizm powstawania bezdechu jest silnie związany ze spaniem na placach. Podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, częściowo bądź całkowicie blokując przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Gdy rozluźniają się i opadają mięśnie podniebienia miękkiego i języczek (fragment podniebienia miękkiego pośrodku, między łukami podniebiennymi), przepływ powietrza jest blokowany, powodując wysilony i głośny oddech (chrapanie). Bywa też, że oddech nagle zostaje zupełnie zatrzymany.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Na chrapanie ma wpływ również sposób spania. Zdaniem specjalistów spanie na brzuchu lub plecach wzmaga chrapanie. Aby nie wydawać niechcianych dźwięków, należy spać w pozycji bocznej, na płaskiej poduszce, wówczas nasz organizm łatwiej kontroluje oddech.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Czynniki jakie najczęściej sprzyjają chrapaniu:

otyłość

spożywanie alkoholu przed snem

palenie, środki nasenne

pozycja na wznak podczas snu

wyczerpanie

wyschnięte śluzówki nosa

krzywa przegroda nosowa (złamany nos)

10.11.2015 przez Michał Pedron - Student medycyny: Ortopeda
obalam

Absolutnie, jest to nie prawdą! Jest to ostatnia pozycja w której mógłbyś doszukiwać sie powodów chrapania. Częstym jest jednak chrapanie z powodu spania na plecach. Warto przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć sie które pozycje są najzdrowsze.

15.03.2016 przez Ania Zaucka - Inny: Właściciel firmy
obalam

ja zawsze śpię na brzuchu i nie chrapę