Przeterminowane leki zagrażają zdrowiu i życiu

pamiętajmy, że przeterminowane leki mogą zagrażać nie tylko środowisku naturalnemu, ale także naszemu zdrowiu i życiu!

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
potwierdzam

Lepiej nie ryzykować. Chociaż nic złego może się nie stać, to po co ryzykować.

30.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Mogą zagrażać, ponieważ po straceniu daty ważności lek może rozwijać inne związki chemiczne. Lepiej nie ryzykować swoim zdrowiem.

30.11.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
potwierdzam

pod żadnym pozorem niewolno zażywac przeterminowanych leków,po co w taki razie na opakowaniu jest wytłoczona data przydatności

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Oczywiście. Wprawdzie większość leków ma datę ważności (tzw. shelf-life) tak ustawioną, aby jeszcze przez kilka miesięcy po dacie ważności były lekami pełnowartościowymi (margines bezpieczeństwa dla pacjenta), niemniej jednak tylko specjaliści wiedzą, które leki i przez jaki czas są jeszcze w pełni bezpieczne. Należy pamiętać, że producent leku nie odpowiada za to, co się stanie z pacjentem, który przyjmował przeterminowane leki. Producent odpowiada tylko do daty ważności. Potem to już Twoje ryzyko.

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Oczywiście! Powstają wówczas związki chemiczne, które są bardzo szkodliwe i mogą zagrażać życiu oraz zdrowiu. Jeśli jednak uda nam się uniknąć groźnych skutków spożycia przeterminowanego leku to z pewnością nie będzie on działał zgodnie ze swoim leczniczym przeznaczeniem.

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

mogą bo zmienia sie okres półtrwanie czekto przez utlenienie, nasłonecznienie czy zwyczajne popsucie syropów, ampulek i to wszystko wpływa na zmniejszenie skuteczności leku

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

W lekach przeterminowanych mogą zachodzić reakcje nie pożądane które będą skutkowały tym że albo lek przestanie działać albo zacznie wywierać toksyczny wpływ na nasz organizm

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Preparat może nadal działać, bądź utracić swoje właściwości i stać się środkiem nietoksycznym, ale i nieskutecznym, albo też zamienić się w szkodliwą substancję – tłumaczy Burgess. Tak czy inaczej, przedstawicielka agencji nie zaleca brania leków po upływie terminu przydatności, nawet jeśli od tej daty minęło zaledwie kilka miesięcy.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Po zakończeniu okresu przydatności nikt, poza samym pacjentem, nie bierze odpowiedzialności za skład preparatów. Przemiany chemiczne, a także biochemiczne – związane z rozwojem drobnoustrojów, mogą przetworzyć lek, który np. nie będzie już działał (to najszczęśliwszy możliwy skutek).

Taki lek może być także źródłem zakażenia. Jeżeli więc używamy kropli do oczu, to dana buteleczka po 30 dniach nie może być już stosowana.

O ile przyjmowanie starych leków intuicyjnie traktujemy jako niepoprawne, o tyle wciąż wiele osób nie widzi nic złego w wyrzucaniu ich np. do zwykłego kosza na odpady komunalne. To duży błąd, gdyż substancje te mogą pozostawać w środowisku przez bardzo długi czas. Mogą mieć wpływ na uprawy (i przemysł spożywczy), zanieczyszczenie wód oraz wzrost oporności bakterii, gdy te stale przebywać będą w środowisku danego antybiotyku. Skutkiem będzie więc spadek skuteczności leków wobec zakażeń bakteryjnych. To samo dotyczy spuszczania leków w toalecie – wtedy jest nawet gorzej.

Pamiętajmy zatem o prawidłowym postępowaniu i promujmy je w naszym otoczeniu – oto prawidłowa postawa wobec naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

15.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Farmaceutyków nie powinno się stosować po upływie terminu ważności. Niektóre preparaty mogą nadal posiadać swoje właściwości terapeutyczne ale w mniejszym zakresie, natomiast w większości przypadków powstają w takich farmaceutyków substancje, związki chemiczne, które mogą odbić się na naszym zdrowiu a nawet życiu. Dlatego nie powinno się ich stosować po upływie terminu ważności.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Większość leków zawiera w swoim składzie substancje, które w wyniku nieodpowiedniego lub przekraczającego termin ważności przechowywania farmaceutyków stają się szkodliwe dla zdrowia człowieka. A wyrzucone do śmietnika trafiając do ścieków mogą trwale skazić środowisko

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Spożywanie przeterminowanych leków może zagrażać w 2 mechanizmach:

- brak efektu farmakologicznego w związku z rozkładem substancji farmakologicznie czynnej,

- toksyczne działanie produktów rozpadu substancji farmakologicznie czynnej lub substancji pomocniczych wykorzystywanych do formulacji postaci leku;

Należy pamiętać, aby przeterminowane leki zanosić do apteki, by ochronić nas i środowisko.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ani FDA, ani koncerny farmaceutyczne nie są w stanie zagwarantować, że zażywanie leków po upływie terminu ważności jest bezpieczne.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Preparat może nadal działać, bądź utracić swoje właściwości i stać się środkiem nietoksycznym, ale i nieskutecznym, albo też zamienić się w szkodliwą substancję – tłumaczy Burgess. Tak czy inaczej, przedstawicielka agencji nie zaleca brania leków po upływie terminu przydatności, nawet jeśli od tej daty minęło zaledwie kilka miesięcy.