Marihuana jest bardziej szkodliwa od alkoholu

Co Wy o tym sądzicie?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Badania Światowej Organizacji zdrowia wykazały, że spożycie konopi jest mniej szkodliwe, niż konsumpcja legalnych używek: tytoniu oraz alkoholu

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Oczywiście. Oprócz uzależnienia psychicznego, bo THC nie powoduje uzależnienia fizycznego (chyba że jest zielsko jest czymś dodatkowo "podrasowane"), powoduje takie same zniszczenia dróg oddechowych co tytoń - POChP, astma, etc.

1.12.2012 przez Teresa Ceynowa - Inny: inne
potwierdzam

Marihuana bardziej uzależnia niż alkohol.

Zatem myślę , że jest bardziej szkodliwa.

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Niczego takie nie udowodniono a wręcz przeciwnie. Marihuana ma wiele leczniczych właściwości jak wynika z badań.

4.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Marihuana jest wykorzystywana w leczeniu wielu chorób takich jak nowotwory, aschaimery parkinsony anemie AIDS. Działą przeciw zapalnie. Wiadomo szkodzi na płuca ale tak samo jak alkohol na wątrobę żołądek. Moim zdaniem Marichuana jest dużo mniej szkodliwa niż alkohol i nie powoduje kaca"syndorm drugiego dnia"

4.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

W 1995 r. Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała raport pt. Implikacje zdrowotne używania konopi: Analiza porównawcza zdrowotnych i psychologicznych skutków używania alkoholu, konopi, nikotyny i opiatów[40]. Brytyjski periodyk popularnonaukowy New Scientist ujawnił w numerze z lutego 1998 r. fakt zatajenia jednego z rozdziałów tego dokumentu. W ocenzurowanym rozdziale autorzy porównują naukowo udokumentowane zagrożenia płynące z używania marihuany z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą stosowanie alkoholu i nikotyny oraz nielegalnych opiatów. Wykazują oni, że tam, gdzie ryzyko istnieje, jest ono poważniejsze w przypadku nikotyny i alkoholu. Przeciwnikami raportu byli szef WHO Nakajima, który odszedł na emeryturę w czerwcu 1998 r. oraz dyrektor wydziału narkotyków dr Yoshida

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest mniej szkodliwa od alkoholu. Marihuana również nie prowadzi do uzależnienia fizycznego (w przeciwieństwie do alkoholu), możliwe jest jednak uzależnienie psychiczne. Marihuana nie pozostaje na długo w organizmie bowiem każda dawka marihuany usunięta jest na stałe po okresie około 90 dni od momentu podania. przy jednorazowym poddaniu organizmu działaniu THC żadnych wyraźnych dolegliwości nie dostrzeżemy. Przy długotrwałym zażywaniu pojawiają się fizyczne skutki uboczne, jednak są też mniej groźne od tych, które towarzyszą piciu alkoholu czy paleniu nikotyny (uzależniony od nikotyny pali znacznie więcej papierosów, niż palacz marihuany - jointów).

9.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Marihuana działa podobnie do papierosów ale dodatkowo przez to że jest to środek nielegalny może zawierać związki trujące które będą miały dodatkowy zły wpływ na nasz organizm bo nikt nie kontroluje jakości uprawy ani sprzedaży marihuany

13.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Alkohol kontra marihuana - dlaczego jedno jest legalne, a drugie nie? Porównaliśmy skutki, jakie wywołuje w organizmie człowieka alkohol, a jakie narkotyk. Z medycznego punktu widzenia obie używki są równie niebezpieczne.

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Poniżej publikacja z Lanceta która ukazuje skalę na której przedstawione są oba narkotyki.

W stosunku do marichuany etanol jest bardziej szkodliwy oraz bardziej uzależnia.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_(mean_physical_harm_and_mean_dependence).svg

http://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0140673607604644

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Obie substancje uzależniają i wyrządzają szkody w organizmie. Jest mniej doniesień śmiertelnych spowodowanych paleniem marihuany, ponieważ wciąż jest ona w większości krajów zakazana.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Zażywanie marihuany jest dużo bezpieczniejsze niż zażywanie innych używek z alkoholem włącznie. Jednak każdy kto dba o swoje zdrowie na pewno nie będzie nadużywał tego środka.

22.03.2013 przez Michał Sobczyński - Inny: Inny
obalam

Marihuana to wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Wikipedia); haszysz to suszona i prasowana żywica pobrana z tych kwiatostanów.

Palenie marihuany jest najbardziej rozpowszechnioną w Europie formą wprowadzania najważniejszej substancji czynnej, czyli THC (tetrahydrokannabinolu) do organizmu. Istnieją także inne sposoby, polegające na przyjmowaniu roztworów haszyszu w tłuszczach (w których się najlepiej rozpuszcza), w postaci masła, słodkich przetworów, jak budynie, czekolady lub ciasta.

Porównując działanie na organizm Marihuany i alkoholu, należy zastanowić się, czy porównywać palenie tej substancji, czy też sam wpływ haszyszu na organizm.

Skuteczna dawka alkoholu (95%) to ok. 50g. Dawka śmiertelna to ok. 15 takich dawek, co odpowiada 1,7 litra wódki 40%.

Dawka skuteczna haszyszu to ok. 1g. Przypuszczalna dawka śmiertelna to ok. 40 tys. takich dawek, czyli 40 kg substancji o konsystencji wyschniętego kleju. Raczej wątpliwe, czy ktoś byłby w stanie to spożyć w całości. Toteż nie istnieją żadne dowody na to, aby ktokolwiek umarł wskutek przedawkowania marihuany czy haszyszu. W przeciwieństwie do alkoholu...

W literaturze spotykane są przypadki śmierci, kiedy pod wpływem marihuany ktoś, prowadząc samochód, spowodował wypadek, w którym zginął. Jeżeli jednak brać pod uwagę takie przypadki, to należy także uznać wszelkie sytuacje nadużycia dowolnych substancji za niebezpieczne, także i diwodorku tlenu, co dowodnie wykazał jeden Pogromców Mitów w trakcie jazdy z przepełnionym pęcherzem.

Marihuana jest oczywiście szkodliwa, rzecz w tym jednak, że porównujemy ją do alkoholu. Alkohol jest o wiele bardziej szkodliwy, a do tego skutki społeczne upojenia alkoholowego są o wiele gorsze. Jest to spowodowane tym, że THC wywołuje pogodny nastrój i zadowolenie życia. W przeciwieństwie do niego, alkohol wywołuje agresję, ataki wściekłości, przypływ niepohamowanej pewności siebie i skłonność do podejmowania absurdalnego ryzyka.

THC spożywane w postaci mianowanego roztworu, w ściśle określonej dawce, w żelowej kapsułce, przygotowanej w renomowanej firmie farmaceutycznej i sprzedawane wyłącznie dorosłym, byłoby o wiele lepszą alternatywą dla wodnych roztworów alkoholu etylowego.

Niestety, obecna sytuacja, w której rozpowszechnianie marihuany odbywa się poza kontrolą czynników państwowych, sprzyja pojawianiu się na rynku suszu zanieczyszczonego substancjami zwiększającymi jego wagę i do tego nierzadko produkowanego z roślin hodowanych przy użyciu nawozów i środków ochrony nie przeznaczonych dla roślin spożywczych.

25.03.2013 przez Adrian Luboński - Student Zarządzania
obalam

Jako użytkownik z 3 letnim doświadczeniem oraz plantator na emeryturze stwierdzam, że marihuana nie jest bardziej szkodliwa od alkoholu. Różnica między marihuaną w czystej postaci, a tą sprzedawaną na ulicach jest bardzo duża. Według moich obserwacji 80% marihuany jest zanieczyszczona lub niepoprawnie uprawiana.

2.04.2013 przez Krzysztof Rachwał - Inny: farmaceuta
riposta

To nie jest portal prawny, tylko (podobno) medyczny. Powoływanie się na szkodliwość wynikającą z nielegalności jest pomyłką, tak samo jak powoływanie się na zanieczyszczenia, które znajdują się w marihuanie sprzedawanej "na ulicy". Materiał w TVN? Przecież tam nawet test wykazał obecność opiatów a w przypadku kannabinoidów był negatywny. Nie mówiąc już o osobach, którzy mylą obalanie z potwierdzaniem mitów. Jedno jest pewne - należy prowadzić rzetelne badania na wpływ substancji (głównie kannabinoidów) na zdrowie, póki co wiadomo że nawet przyjmowanie w postaci palenia nie ma tak zgubnego dla zdrowia wpływu, jak alkohol. Dodatkowo przynosi ulge i z powodzeniem jest stosowane w przypadku bólów neuropatycznych, jaskrze, nudnościami przy chemioterapii, czy łagodzeniu skutków ubocznych innych terapii (np. interferonem i rybawyriną przy zakażeniu wirusem hcv)

9.10.2013 przez Kamil Kosiński
obalam

Efekty doświadczane po spożyciu marihuany są indywidualne i zależne od ilości, rodzaju oraz jakości surowca, sposobu przyjmowania, a także genów, organizmu czy ogólnej sytuacji. Najczęstsze z nich, to:

polepszenie nastroju, euforia

tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej, pobudzenie wyobraźni

"otwarcie zmysłów", wzmocnienie percepcji, wzmożona wrażliwość na bodźce

osłabienie koncentracji

zaburzenia w percepcji czasu

zwiększone łaknienie