Biegunki podczas podróży nie są niebezpieczne, wystarczy je przeczekać.

Gdy podczas podróży złapie nas biegunka nie powinniśmy panikować tylko poczekać aż sama przejdzie. Nic nam nie będzie.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

29.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
obalam

Nie można bezczynnie czekać, szczególnie u dzieci

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Bóle brzucha, nudności, biegunka, wymioty i gorączka, to najczęściej występujące objawy zakażenia przewodu pokarmowego. Utrata wody spowodowana wymiotami i biegunką może być przyczyną groźnego dla organizmu odwodnienia, któremu dodatkowo towarzyszy utrata ważnych elektrolitów: sodu, potasu i chloru. W wysokiej temperaturze tracimy ponadto wodę i elektrolity z potem oraz poprzez parowanie przez skórę. Im młodszy organizm tym większe jest ryzyko szybkiego odwodnienia, dlatego u małych dzieci, u których występują objawy zakażenia przewodu pokarmowego, należy jak najszybciej podjąć działania zapobiegające pogłębianiu odwodnienia i przywracające prawidłową ilość wody i elektrolitów w organizmie. W większości przypadków najważniejszym sposobem postępowania w ostrej biegunce jest nawadnianie chorej osoby

30.11.2012 przez Iza - Student: student
obalam

zależy z jakiego powodu ta biegunka,

jeśli z powodu zmiany flory bakteryjnej np. wyjazd do egzotycznych krajów to najlepsze jest 50ml wódki

mimo wszystko lepiej wziąć coś na biegunkę

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Takie "przeczekiwanie" biegunki może się skończyć odwodnieniem, co pociąga za sobą zaburzenia elektrolitowe, a wtedy już nie jest wesoło. Zwłaszcza u małych dzieci, które bardzo szybko w ten sposób się odwadniają (bo mają mniej płynu w organizmie).

7.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Biegunki zwłaszcza intensywne mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu więc lepiej ich nie bagatelizować i poradzić się lekarza jeśli to możliwe

14.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Leczenie ma na celu łagodzenie dolegliwości i zapobieganie powikłaniom głównie w postaci zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Ważnym zaleceniem jest zastosowanie diety ścisłej i zwiększenie podaży płynów tak, aby nie dopuścić do odwodnienia.

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Biegunka podróżnych ma tendencję do samoograniczania się. Przeważnie ustępuje po 3-4 dniach i w tym czasie trzeba pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów i odpowiednim nawodnieniu.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

W razie wystąpienia biegunki podróżnych należy stosować doustne nawadnianie, wprowadzić ograniczenia dietetyczne i zgłosić się do lekarza, ponieważ może być spowodowana bakteriami i konieczna będzie antybiotykoterapia.

23.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Kazda biegunka, jezeli ma duze nasilenie moze byc niebezpieczna. Autorowi mitu zapewne chodzi o tzw biegunke podroznych- zwykle definiowana jako wydalenie trzech lub więcej nieuformowanych stolców w ciągu 24 godzin, początek dolegliwości ma miejsce podczas podróży za granicę (zwykle do kraju o niższym standardzie sanitarno-higienicznym). Mozna ja leczyc dieta i nawadnianiem, ale jezeli ma szczegolnie duze nasilenie, powinno sie zastosowac leki przeciwbiegunkowe- Loperamid, lub nawet antybiotyki. Hospitalizacji podlegaja tylko bardzo ciezkie przypadki.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Biegunka podróżnych zwykle trwa 3-4 dni. Jeśli dolegliwości trwają dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że lepiej i łatwiej jest zapobiegać tej chorobie niż ją leczyć.

21.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu jest to bardzo niebezpieczne.

24.04.2013 przez Dagmara Kołakowska - Student: .
obalam

Biegunka może doprowadzić do odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów, szczególnie, jesli przebywamy w ciepłym klimacie lub wykonujemy dodatkowy wysiłek fizyczny. Biegunkę należy powstrzymać i czały czas uzupełniać płyny + elektrolity, np. za pomocą środków rozpuszczonych w napoju (Orsalit itp.)

24.04.2013 przez Agnieszka Zbucka - Inny: Mama 14-latki
obalam

Każda biegunka jest niebezpieczna dla organizmu, jeśli jest długa i uciążliwa to nieleczona kończy sie odwodnieniem.

25.04.2013 przez Dariusz Maciszewski - Pielęgniarka: ratownictwo medyczne ,anestezjologia i intensywna terapia
potwierdzam

Częściowo potwierdzam. W czasie podróży zmieniamy dietę, do której nawykliśmy i kilka czy nawet kilkanaście luźnych stolców może być reakcją na zmiany. Po kilku dniach się przyzwyczaimy do nowej diety, wody i sensacje miną. Wiele osób na podróż reaguje również zaparciami. Potrafią całą tygodniową wycieczkę się nie załatwiać.