Ukąszenie przez komara nie zagraża zdrowi jest tylko nie przyjemne.

Kiedyś panował przesąd że komary przenoszą choroby. Uważam że to mit ale chciałbym sprawdzić jak jest naprawdę.

Próby weryfikacji mitu (14)

28.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

W Polsce ukąszenie komara jest raczej niegroźne. Ale w rejonach tropikalnych komary są nosicielami wielu groźnych chorób, w tym malarii.

28.11.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Wszystko zależy od tego, gdzie jesteśmy i na jakiego komara mamy "szczęście" trafić. W naszej strefie klimatycznej oprócz kilkudniowego swędzenia nic nam nie grozi. Z kolei gdy w Afryce natrafimy na samicę komara widliszka możemy zarazić się malarią.

29.11.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Komary jak najbardziej przenoszą różne choroby. Lista i info w linku.

29.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Kiedyś to nawet komary były inne, bezpieczne. Rozwój cywilizacji, wszechobecna chemia, wszystko przewartościowały. Nasze rodzime komary, których ukąszenie powodowało niegdyś tylko nieprzyjemne swędzenie, obecnie mogą powodować choroby

29.11.2012 przez Ewa Maliwska - Inny: ktoś
obalam

W naszym klimacie komary nie stanowią poważnego zagrożenia dla życia, płynącego z przenoszenia chorób zakaźnych, ale zwłaszcza w przypadku licznych ugryzień u dzieci mogą dawać odczyny skórne. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z alergią. Oprócz swędzących bąbli i obrzęku w miejscu ugryzienia przez komara, dzieci bywają rozdrażnione, niespokojne, mają gorsze samopoczucie, a czasem nawet stan podgorączkowy.

30.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W Polsce pojawiły się komary, które mogą przenosić z psów na człowieka chorobę pasożytniczą o nazwie dirofilarioza – alarmują specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Każde naruszenie ciągłości skóry może skończyć się nadkażeniem bakteryjnym, zwłaszcza gdy miejsca po ukąszeniu rozdrapujemy brudnymi paluchami. Poza tym klimat się zmienia i robi się w Polsce coraz cieplej, a to może spowodować powrót malarii na ziemie polskie, poprzez powrót gatunków komarów, które lubią cieplejsze klimaty i przenoszą przy okazji malarię.

3.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Komary przenoszą choroby. Mają przecież kontakt z krwią i zdrową i chorą (malaria).

3.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

komary przenosza rozne choroby. Jednak gatunki zyjace m in w Polsce, sa uwazane za 'bezpieczne'. Tzn ze drobnoustroje powodujace choroby tropikalne, jak np denga, zolta febra, a nawetfilarioza, nie wytrzymuja niskiej jak dla nich temperatury i gina w naszym klimacie.

4.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Przeważnie nie zagraża ale komary mogą przenosić choroby i te choroby mogą już być groźne (np. malaria)

7.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

W naszej strefie klimatycznej ukąszenie niesie ze sobą tylko nieprzyjemne uczucie, ale w innych miejscach ukąszenia komarów mogą nawet zagrażać życiu. Dzieje się tak np w przypadku malarii

16.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Niektóre choroby przenoszone przez owady i kleszcze

komary: malaria, denga, żółta gorączka (żółta febra), filariozy, japońskie zapalenie mózgu, gorączka Zachodniego Nilu, chikungunya

meszki: onchocerkoza

muchówki (ćmiankowate): leiszmanioza

pluskwiaki: choroba Chagasa (trypanosomoza amerykańska)

muchy tse-tse: śpiączka afrykańska (trypanosomoza afrykańska)

kleszcze: borelioza (choroba z Lyme), kleszczowe zapalenie mózgu, riketsjozy.

20.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeśli samica komara została wcześniej zarażona wirusem przez innego żywiciela, może dojść do przeniesienia choroby na ukąszoną osobę. Wiele komarów egzotycznych przenosi malarię, gorączkę tropikalną i żółtą febrę, którymi możemy zarazić się podczas wakacyjnego odpoczynku np. w Egipcie lub Tunezji

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W Polsce pojawiły się komary, które mogą przenosić z psów na człowieka chorobę pasożytniczą o nazwie dirofilarioza – alarmują specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

2.03.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Tak, jak wskazujecie, komary przenoszą liczne choroby, choć głównie w tropiku. Zatem ukąszenie przez komary jest nie tylko nieprzyjemne ale i niebezpieczne, co pozwala nam obalić ten mit. 

Do chorób przenoszonych przez komary należą przykładowo: wschodnie końskie zapalenie mózgu (występije na wschodnim wybrzeżu USA), japońskie zapalenie mózgu (dalwki Wschód), denga, malaria czyli zimnica oraz żółta gorączka i gorączka doliny Ryftu. To chyba wystarcza by unikać ukąszeń komarów. 

Najpełniejszą listę przedstawiła Klaudia: "komary: malaria, denga, żółta gorączka (żółta febra), filariozy, japońskie zapalenie mózgu, gorączka Zachodniego Nilu, chikungunya". Brawo!

Piśmiennictwo:

http://www.cdc.gov/ncidod/diseases/list_mosquitoborne.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Mosquito-borne_disease