Skręt kiszek

Dodany dn. 5.11.2015 przez Krzysztof Łabuzek

Niedrożność mechaniczna jelit zwana jest potocznie „skrętem kiszek”. Choroba ta może spowodować przyjęcie do oddziału chirurgicznego i w konsekwencji zabieg operacyjny w trybie pilnym. Powodów niedrożności mechanicznej jelit może być bardzo wiele. Potoczny skręt kiszek polega na tym, że dochodzi do przewieszenia się pętli jelitowych przez patologicznie występujące struktury w jamie otrzewnej – na przykład: zrosty otrzewnowe. Niedrożność może być spowodowana również przez uwięźnięcie (zakleszczenie się) jelita w różnych otworach ciała (przepukliny, naturalne otwory), przez uciśnięcie jelita lub jego zwężenie od wewnątrz przez rozwijający się nowotwór, a czasem dochodzi po prostu do zwykłego zatkania światła jelita przez ciało obce (kamień żółciowy, kamień kałowy, robaki, połknięte celowo lub przypadkowo przedmioty – np. korek od szampana, resorak, sztuczna szczęka). U dzieci może dojść do tak zwanego wgłobienia jelita, które również może być powodem  niedrożności (dalsza część jelita wsuwa się w bliższą – powstaje tak zwana mufa). Jest to jedna z niewielu postaci niedrożności mechanicznej, która może być leczona zachowawczo (lewatywą).

Objawy niedrożności mechanicznej jelit objawiają się falowymi bólami brzucha i przelewaniami w jamie brzusznej. Pojawia się również zatrzymanie gazów i stolca, a także wymioty. Kiedy niedrożność trwa zbyt długo mogą się pojawić wymioty treścią kałową. Zwiększa się również obwód brzucha. W przypadku, kiedy dochodzi do tzw. zadzierzgnięcia jelit we wrotach przepukliny dochodzi do powstania objawu bolesnego guza w okolicy uwięźnięcia jelita w przepuklinie. Wszystkie te objawy powinny skłonić chorego do zgłoszenia się do lekarza. W przypadku kiedy chory nie zgłosi się do szpitala, może dojść do martwicy ściany jelita (z powodu braku dopływu krwi do jelita) i przedostania się treści jelitowej do jamy otrzewnej przez uszkodzoną ścianę jelita. Prowadzi to do zapalenia otrzewnej, które stanowi zagrożenie życia chorego.

Po odpowiednim przygotowaniu chory poddawany jest operacji. Wszystkie zabiegi operacyjne mają za zadanie „odetkanie” jelita. W przypadku przepukliny przecinany jest pierścień wrót przepukliny i uwalniane są zakleszczone w nim jelita. Kiedy dojdzie jednak do ich odcinkowej martwicy, takie fragmenty jelita są wycinane. W przypadku zatkania jelita przez ciało obce – usuwa się zatykające jelito przeszkody przez nacięcie jelita. Kiedy natomiast mamy do czynienia z zatkaniem jelita przez guz nowotworowy wykonywana jest resekcja zmienionego nowotworowego jelita. Czasami po zabiegu operacyjnym leczenia niedrożności mechanicznej istnieje konieczność wyłonienia na powłokach ściany brzucha tzw. stomii. Jest to najczęściej spowodowane brakiem możliwości odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego po resekcji odcinkowej jelita, czy też po przedziurawieniu jelita. Chirurg podejmujący decyzję o wyłonieniu stomii wykonuje ją najczęściej z obawy o szczelność przewodu pokarmowego. W drugim etapie leczenia (po około 6 miesiącach), kiedy objawy zapalenia otrzewnej ustąpią zamyka się wyłoniony otwór (stomię) i odtwarza się ciągłość przewodu pokarmowego. Oprócz blizny na skórze brzucha po leczeniu niedrożności nie pozostaje żaden ślad.Powikłania, jakie mogą się pojawić w trakcie leczenia operacyjnego niedrożności mechanicznej mogą wystąpić z powodu zbyt późnego zgłoszenia się chorego do lekarza. Dlatego przy objawach mogących sugerować niedrożność mechaniczną należy szybko skonsultować się z chirurgiem.

Komentarzy

  • Obecnie nie ma żadnych komentarzy

Nowy komentarz