Czy zapalenie wyrostka robaczkowego może być przyczyną „ostrego brzucha” ?

Dodany dn. 6.11.2015 przez Krzysztof Łabuzek

Jedną z najczęstszych chirurgicznych przyczyn tzw. „ostrego brzucha” jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego nazywanego potocznie atakiem ślepej kiszki. „Ślepota” tejże kiszki polega na tym, że rozpoczynając się w początkowym odcinku jelita grubego kończy się ślepo, będąc niejako uchyłkiem początkowego odcinka jelita grubego (kątnicy). Po co człowiekowi wyrostek robaczkowy? Niektórzy nazywają go „migdałkiem brzusznym”. Jak powszechnie wiadomo, migdałki w gardle stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed drobnoustrojami wnikającymi drogą kropelkową. Podobną funkcję w przewodzie pokarmowym może spełniać wyrostek robaczkowy. Co ciekawe, wyrostek robaczkowy nie jest obecny u wszystkich ssaków. Świnie, pomimo znacznego podobieństwa do człowieka w budowie niektórych organów, nie posiadają wyrostka. U człowieka przybierać on może różne formy, kształty, lokalizacje oraz różną długości. Zdarzają się i takie, które mają pół metra i sięgają aż do wątroby.

Przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego może być wiele. U dzieci często spotyka się zapalenie wyrostka bezpośrednio po przebytej infekcji dróg oddechowych (obrzęk tkanki limfatycznej). U dorosłych może dojść do zaczopowania ujścia wyrostka grudką kału. Wszystkie te patologie prowadzą do zaburzenia opróżniania wyrostka ze śluzu, co powoduje jego obrzęk, niedokrwienie i w końcu zapalenie. Czasem zapalenie wyrostka jest objawem maskującym poważniejsze schorzenia, takie jak: choroba Crohna, nowotwór, które to patologie mogą wystąpić w tej lokalizacji. Na przestrzeni dziejów prawidłowe rozpoznanie zapalenia wyrostka sprawiało medykom wiele problemów. Zastanawiano się: Operować? Czy też może czekać? Pacjenci jednak nie powinni się zastanawiać ani chwili i jeśli wystąpi u nas silny ból brzucha, który przemieszcza się ze środka brzucha (nad pępkiem) na prawo i w dół, wystąpi brak apetytu, nudności lub wymioty, brzuch jest twardy (jak deska), temperatura ciała jest większa niż 37,7st C należy udać się niezwłocznie do szpitala. Po wykonaniu badań i potwierdzeniu rozpoznania najpewniej pozbędziemy się naszej ślepej kiszki.

Pomimo coraz bardziej zaawansowanej diagnostyki w 10-15% operuje się chorych i znajduje się wyrostek „zdrowy”, tzn. niezmieniony zapalnie. Z drugiej strony, kiedy chirurg przyjmie postawę wyczekującą i zaniecha operacji, może dojść w 15% przypadków do przedziurawienia wyrostka i zapalenia otrzewnej, co znacznie komplikuje leczenie. Istnieje stara chirurgiczna maksyma: lepiej zoperować zdrowy wyrostek niż doprowadzić do jego perforacji nie operując. Nie należy natomiast usuwać wyrostka robaczkowego przy okazji innych zabiegów operacyjnych w jamie brzusznej, o co proszą niekiedy pacjenci przyjmowani do oddziałów chirurgicznych. Należy pamiętać, że wyrostek robaczkowy może być jeszcze kiedyś wykorzystany zamiast innego kawałka narządu, na przykład jako tzw. autoprzeszczep moczowodu po zabiegach urologicznych. 

Komentarzy

  • Obecnie nie ma żadnych komentarzy

Nowy komentarz